$1,399.95
42 in. Ducted Island Mount Range Hood with Dual Remote Blower - GL2IRD42
$1,399.95
Key Features
LIFETIME MOTOR WARRANTY
DISHWASHER SAFE BAFFLE FILTERS
BUILT-IN LED LIGHTING
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
LIFETIME MOTOR WARRANTY
Enjoy the high performance of your ZLINE range hood motor for years to come with an industry-first lifetime motor warranty
DISHWASHER SAFE BAFFLE FILTERS
Reduce cleaning time with durable stainless steel baffle filters that are dishwasher safe
BUILT-IN LED LIGHTING
Easily illuminate your cooking space with bright built-in LED lights
Specifications
Dimensions
| Dimensions | 42 in. W x 23.5 in. D x 6.8 in. H |
| Chimney Dimensions | 12.25 in. W x 10.8 in. D x 16 H (x2) (Telescoping) |
Details
| Appliance Category | Island RH |
| Color/ Finish Family | Brushed 430 Stainless Steel |
| Airflow (Q/L/M/H) | 280/420/560/700 |
| Motor | High Performance 700 CFM/4-Speed Motor |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type | Island Mount |
| Number of Lights | 4 |
| Number of Speeds | 4 |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Decibels | 30/41/49/52 |
| Duct Size | 8 |
| Amps | 3.5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 3 year parts, life-time motor warranty |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 47 Inch |
| Shipping Height | 11.8 Inch |
| Shipping Length | 28.5 Inch |
| Shipping Weight | 110 lbs |
| Total of Shipping Weight | 110 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 42 Inch |
| Height | 6.8 Inch |
| Depth | 23.5 Inch |
| Weight | 70 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.88 ft³ |
| Dimensional Weight | 48.28 Ibs |
| Total of Cubes | 3.88 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 48.28 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

















