$3,609.00
Was$3,969.00Save $360.00 (9%)
Seashell 31" Island - ESS432SS
$3,609.00
Was$3,969.00Save $360.00 (9%)
Key Features
Remote Control
Long Life Filter
Delay Switch Off
Led Light
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Remote Control
Accessible control at your fingertips.ADA-compliant Remote Control provides added convenience to the user, as well as full-function access for those with limited mobility.
Long Life Filter
Odour filters, durability.Our easy to maintain odour filters, are now even more green: washable and regenerable, with a durability up to 3 years (as compared to -3/6 months of average filters on the market).
Delay Switch Off
Power off delayed, and no more worries.With this timer, you can set the automatic switching off of the hood following a prefixed time. Keeping it on even after having cooked will eliminate any odours or humidity. No problem! It’ll switch off on its own anyway!
Led Light
Illuminate your culinary journey with LED brilliance.An expected lifetime of over 20,000 hours represents the most remarkable advantage of LED light bulbs.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Weight | 78,48lb |
| Finishing | Mirror Finish Stainless Steel |
| Width (inch) | 31” |
| Sizes (inch) | 31 1/2” x 31 1/2” x 13 3/4" |
| Minimum distance from wall unit induction/radiant hob | 24cm |
| Minimum distance from wall unit gas hob | 30cm |
| Lighting | Neon 4x24 W - 6500 K |
| Absorption | 300W |
| Venting Type | Recirculating Only |
| Series | ICONIC |
| Lighting | Strip LED 4 x 14 ww 3500 KK |
| Filters | Dishwasher-Safe, Anodized Aluminum Mesh Filter + Perimeter Aspiration |
| Airflow | 400CFM |
| Sones | 0.4 - 5.0 |
| Controls | 3S+B Remote control |
| Electrical | 120 V/60 Hz |
| Blower type | Interior Unit |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Elica Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

















