$1,749.00
Was$1,919.00Save $170.00 (9%)
Salice 36" Island - ESL636S3
$1,749.00
Was$1,919.00Save $170.00 (9%)
Key Features
Hush System
Led Light
Dim Light
Top Performance
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Hush System
Silent innovation, redefine tranquility.An exclusive sound-deadening technology that effectively reduces sound levels by over 35%.
Led Light
Illuminate your culinary journey with LED brilliance.An expected lifetime of over 20,000 hours represents the most remarkable advantage of LED light bulbs.
Dim Light
Lighting: as much and however you want it.With this feature, you can adjust the lighting of your hood: bright light or dim light, as you prefer.
Top Performance
High fume capture, low noise – the perfect balance.Excellent performance for models equipped with this plus. High fume capturing capacity with an average aspiration range of 600 CFM’s with low noise levels, 1.2 - 1.7 sones at working speed.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Weight | 81,13lb |
| Finishing | Stainless steel |
| Width (inch) | 36" |
| Sizes (inch) | 36" x 27 13/16” x 32 13/16" |
| Duct Transition | Round 6" |
| Venting Type | Convertible with Kit |
| Series | TECHNE |
| Lighting | Premium Dimmable LED 4 x 2.1 ww 4000 KK |
| Filters | Dishwasher-Safe, Anodized Aluminum Mesh Filter + Perimeter Aspiration |
| Airflow | 600CFM |
| Sones | 1.3 - 6.8 |
| Electrical | 120 V/60 Hz |
| Blower type | Interior Unit |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Elica Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.















