$1,099.95
36”Alpine Series Convertible Island Mount Range Hood in Stainless Steel with Remote Control LED lighting, and Dishwasher-Safe Baffle Filters - ALP70IS36
36”Alpine Series Convertible Island Mount Range Hood in Stainless Steel with Remote Control LED lighting, and Dishwasher-Safe Baffle Filters
Model: ALP70IS36






36”Alpine Series Convertible Island Mount Range Hood in Stainless Steel with Remote Control LED lighting, and Dishwasher-Safe Baffle Filters
Model: ALP70IS36
$1,099.95
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Warranty
| Parts | 3 Year |
Dimensions
| Dimensions | 36 in. W x 23.6 in. D x 12.5 in. H |
| Chimney Dimensions | 11.75 in. W 11.4 in. D x 19.75 in. H (2) |
Details
| Appliance Category | Island RH |
| Color/ Finish Family | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish | N/A |
| Motor | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Filters | Dishwasher safe stainless steel baffle filters |
| Mount Type | Island Mount |
| Number of Lights | 4 |
| Number of Speeds | 4 |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel | 4 speeds / power-off delay time (3 minutes) / remote control up to 30 feet |
| Duct Size | 6 |
| Voltage | 110 |
| Amps | 3 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 3 year parts, life-time motor warranty |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 Inch |
| Shipping Height | 17.5 Inch |
| Shipping Length | 28.6 Inch |
| Shipping Weight | 106 lbs |
| Total of Shipping Weight | 106 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 36 Inch |
| Height | 12.5 Inch |
| Depth | 23.6 Inch |
| Weight | 66 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.15 ft³ |
| Dimensional Weight | 76.4 Ibs |
| Total of Cubes | 6.15 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 76.4 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











