$899.95
28 in. Ducted Island Mount Range Hood Insert - 721I28
$899.95
Key Features
LIFETIME MOTOR WARRANTY
DISHWASHER SAFE BAFFLE FILTERS
BUILT-IN LED LIGHTING
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
LIFETIME MOTOR WARRANTY
Enjoy the high performance of your ZLINE range hood motor for years to come with an industry-first lifetime motor warranty
DISHWASHER SAFE BAFFLE FILTERS
Reduce cleaning time with durable stainless steel baffle filters that are dishwasher safe
BUILT-IN LED LIGHTING
Easily illuminate your cooking space with bright built-in LED lights
Specifications
Other
| Airflow (Q/L/M/H) | 280/420/560/700 |
| Motor | High Performance 700 CFM/4-Speed Motor |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| 721i-28 | 28" W x 21" D x 14.2" H |
| 721i-34 | 34" W x 21" D x 14.2" H |
| 721i-40 | 40" W x 21" D x 14.2" H |
| 721i-46 | 46" W x 21" D x 14.2" H |
| Venting Size | 8" Outlet (Transition piece with backdraft damper to round ducting included) |
| Lighting | 3 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Voltage | 110V/60HZ |
| Speeds | 4 Speeds |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Material | 21g #430 Stainless Steel |
| Mount Type | Range Hood Insert |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) Warranty |
Dimensions & Weight
| Width | 28 Inch |
| Height | 14.2 Inch |
| Length | - |
| Weight | 45 lbs |
| Depth | 21 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 Inch |
| Shipping Height | 19.2 Inch |
| Shipping Length | 26 Inch |
| Shipping Weight | 85 lbs |
| Total of Shipping Weight | 85 lbs |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 60.07 Ibs |
| Total of Cubes | 4.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 60.07 Ibs |
Dimensions
| Dimensions | in. W x 21 in. D x 14.2 in. H |
Details
| Appliance Category | Insert Range Hood |
| Color/ Finish Family | Brushed 430 Stainless Steel |
| Airflow (Q/L/M/H) | 120/240/320/400 |
| Motor | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type | Insert |
| Number of Lights | 3 |
| Number of Speeds | 4 |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Decibels | 51/55/58/61 |
| Duct Size | 8 |
| Voltage | 110 |
| Amps | 3.5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 3 year parts, life-time motor warranty |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
















