$1,119.00
Was$1,249.00Save $130.00 (10%)
36" 585 or 1170 CFM Motor Class Custom Hood Liner - UVL6036JSS
$1,119.00
Was$1,249.00Save $130.00 (10%)
Key Features
Three-Speed Fan
Requires 585 or 1170 CFM Motor Class Blower
105,000 BTU Rating
Four LED Lights with Night Light Setting
Removable Filters
KitchenAid® Custom Hood Liners
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Three-Speed Fan
Features low, medium and high settings, so you can choose the right fan speed for every cooking adventure, from gentle simmering to high-heat searing.
Requires 585 or 1170 CFM Motor Class Blower
Allowing you to customize a powerful ventilation system with your choice of commercial-style blowers.
105,000 BTU Rating
pairs with KitchenAid® Commercial-Style Ranges, Rangetops and other models with total burner outputs up to 105,000 BTU.
Four LED Lights with Night Light Setting
Provide two levels of brightness, allowing you to illuminate the entire cooking surface below with natural-looking light or subtly accent the kitchen with a soft, inviting glow.
Removable Filters
Use multiple layers of screening to help capture the grease, steam and odors of high-heat cooking. Filters are removable for easy cleaning with soap and water.
KitchenAid® Custom Hood Liners
KitchenAid® Custom Hood Liners allow you to conceal ventilation within custom cabinetry or a decorative hood cover, creating a style all your own.
Specifications
Ventilation Details
| Auto Function | No |
| BTU Threshold | 65K/105K |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Length | 13 |
| Duct Type | Round |
| Exhaust Vent Location | Top |
| Filters | Grease Filters |
| HVI (CFM HS Horizontal) | N/A |
| HVI (CFM HS Vertical) | 510/960 |
| Night Light | No |
| Task Light Type | LED |
| Vent Fan Location | Side |
| Venting | Exterior |
| Duct Outlet Size | 10 in |
| Lighting Control Type | Slider |
| Number of Night Light Settings | 1 |
| Task Lighting | Yes |
Controls
| Control Location | Hidden |
| Control Type | Slide Controls |
| Number of Vent Speeds | 3 |
Details
| Hood Type | Under Cabinet |
| Blower Type | Centrifugal |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
| Watts | 446 |
| Amps | 3.72 |
Certifications
| Star K Certified | No |
| Energy Star Qualified | No |
| Energy Star® Qualified | No |
Dimensions & Weight
| Length | 22 in. |
| Weight | 44.53 lbs. |
| Maximum Height | 36 in |
| Minimum Height | 30 in |
| Width | 36 in. |
| Height | 11.5 in. |
| Canopy Height | 11.5 in |
| Gross Weight | 44.53 lbs |
| Net Weight | 28.22 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 16 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | 84.53 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 84.53 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Common Size | 36 in |
Capacity
| Volume | 10.63 Cu.Ft. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 65.53 lbs. |
| Total of Cubes | 5.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 65.53 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.





























