$1,999.00
Downdraft Range Hood, 36", Telescopic - HD36
$1,999.00
Key Features
Quiet And Effective
Simple Controls
Easy Cleaning
Complementary Design
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Quiet And Effective
Simple Controls
Easy Cleaning
Complementary Design
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
| Yes | |
| Parts and labor | Limited 2 years |
Other
| Yes |
Installation and cleaning
| Yes | |
| Ducted | Front or side extraction |
Performance
| Yes | |
| Extraction type | Surface |
Power requirements
| Yes | |
| Rated current | 15A |
| Supply frequency | 60Hz |
| Supply voltage | 120V |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 28 in. |
| Length | 2 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 33 in. |
| Shipping Length | 7 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 14.5 lbs. |
| Total of Cubes | 1.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 14.5 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
















