$929.00
Was$1,019.00Save $90.00 (9%)
Palermo 34" Insert Range Hoods - EPR634S1
$929.00
Was$1,019.00Save $90.00 (9%)
Key Features
Led Light
Top Performance
Hush System
Semi Baffle Filters
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Led Light
Illuminate your culinary journey with LED brilliance.An expected lifetime of over 20,000 hours represents the most remarkable advantage of LED light bulbs.
Top Performance
High fume capture, low noise – the perfect balance.Excellent performance for models equipped with this plus. High fume capturing capacity with an average aspiration range of 600 CFM’s with low noise levels, 1.2 - 1.7 sones at working speed.
Hush System
Silent innovation, redefine tranquility.An exclusive sound-deadening technology that effectively reduces sound levels by over 35%.
Semi Baffle Filters
Professional grade Stainless Steel Baffle Filters designed for high airflow cooking, trap volumes of grease which are collected in trays for easy removal and cleaning.
Specifications
Product Details
| Weight | 20,06lb |
| Finishing | Stainless steel |
| Width (inch) | 34" |
| Sizes (inch) | EPR634SS: 34" x 10 3/4” x 9 1/2”EPR634S1: 34 1/4" x 10 3/4” x 9 1/2” |
| Duct Transition | EPR634SS: Round 6" (Top Only)EPR634S1: Round 6" (Top or Rear) |
| Venting Type | Convertible with Kit |
| Series | TECHNE |
| Lighting | LED 2 x 2.1 ww 4000 KK |
| Filters | Dishwasher-Safe, Stainless Steel Baffle Slot Filter |
| Airflow | 600CFM |
| Sones | 1.7 - 6.8 |
| Electrical | 120 V/60 Hz |
| Blower type | Interior Unit |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Elica Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.















