$519.00
Was$569.00Save $50.00 (9%)
Asti 30 30" Insert Range Hoods - EAS430SS
Features
Specifications
Features
Led Light
Illuminate your culinary journey with LED brilliance.An expected lifetime of over 20,000 hours represents the most remarkable advantage of LED light bulbs.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Weight | 24,25lb |
| Finishing | Stainless steel |
| Width (inch) | 30" |
| Sizes (inch) | 30" x 12” x 9 1/2” |
| Duct Transition | EAS430SS: Round 6" (Top Only)EAS430S1: Round 6" (Top or Rear) |
| Absorption | EAS430SS: 265W |
| Venting Type | Convertible with Kit |
| Series | COMFORT |
| Lighting | LED 2 x 6.5 ww 3000 KK |
| Filters | Dishwasher-safe, Aluminum Mesh + Stainless Steel Layer |
| Airflow | 400CFM |
| Sones | 0.3 - 5.0 |
| Electrical | 120 V/60 Hz |
| Blower type | Interior Unit |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Elica Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.













