GE Monogram® 30" Stainless Steel Telescopic Downdraft Vent Hood - ZVB30SBSS
GE Monogram® 30" Stainless Steel Telescopic Downdraft Vent Hood
Model: ZVB30SBSS




GE Monogram® 30" Stainless Steel Telescopic Downdraft Vent Hood
Model: ZVB30SBSS
Key Features
390 CFM performance
Upfront variable speed fan with slide control
Remote raise / lower switch
Raises to 8-1/2" over cooktop surface
Minimum 6" round duct capabilities
Stainless steel vent body
Optional blower mount capabilities
3-1/4" x 10" rectangular duct
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
390 CFM performance
Upfront variable speed fan with slide control
Remote raise / lower switch
Raises to 8-1/2" over cooktop surface
Minimum 6" round duct capabilities
Stainless steel vent body
Optional blower mount capabilities
3-1/4" x 10" rectangular duct
Removable grease filters
Retracts when not in use
30" telescopic downdraft system
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 58 lb |
| Overall Depth | 2.25 in |
| Overall Height | 8.5 in |
| Overall Width | 30 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 73 lb |
FEATURES
| Fan Speed Control | Variable Speed With Slide Control |
| Separate Remote Raise/Lower Switch | Yes |
| Downdraft Exhaust (CFM) | 500 |
| Exhaust Options | 3-1/4" x 10" Rectangular Duct |
| Removable Grease Filter(s) | Yes |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 4.0 |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 8.5 in. |
| Length | 2.25 in. |
| Weight | 58 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 13.5 in. |
| Shipping Length | 7.25 in. |
| Shipping Weight | 98 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 98 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 3.46 lbs. |
| Total of Cubes | 0.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 3.46 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











