$1,244.00
Was$1,999.00Save $755.00 (38%)
30-inch Smart Slide in Electric Range with Air Cooking Technology, No Preheat Air Fry, WipeClean™ Coating, Steam/Self Clean and High Speed Preheat - WSES7530RZ
30-inch Smart Slide in Electric Range with Air Cooking Technology, No Preheat Air Fry, WipeClean™ Coating, Steam/Self Clean and High Speed Preheat
Model: WSES7530RZ










































30-inch Smart Slide in Electric Range with Air Cooking Technology, No Preheat Air Fry, WipeClean™ Coating, Steam/Self Clean and High Speed Preheat
Model: WSES7530RZ
$1,244.00
Was$1,999.00Save $755.00 (38%)
This model is on display at:
Key Features
Air Cooking technology
Smart Feature Updates
WipeClean™ Coating
No Preheat Air Fry
Edge-to-Edge Glass Cooktop
Air Roast
Air Broil
Air Reheat
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Air Cooking technology
Get the ultimate Air Cooking technology and bring fresh options to family dinner with No Preheat Air Fry, Air Baking, Air Broil, Air Roast and Air Reheat.
Smart Feature Updates
Stay on top of the latest cooking features and unlock new ones over time. Explore more ways to cook with updates through the Whirlpool app. *Appliance must be connected. WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at whirlpool.com/connect.
WipeClean™ Coating
WipeClean™ Coating offers the ultimate easy-clean solution for electric cooktops*. Water alone removes baked-on food and spills; no harsh cleaners required. Simply wet, wait, and wipe with a non-scratch sponge.*When compared to cooktops with the same heating technology and similar wattages.
No Preheat Air Fry
Save time with No Preheat Air Fry. Our most advanced air fry mode delivers the right heat at the right time, while using less oil than traditional deep frying. Get fast, crispy, tasty results with No Preheat Air Fry.
Edge-to-Edge Glass Cooktop
Upgrade your kitchen with the streamlined design of the Edge-to-Edge Glass Cooktop. Creating an easy transition to your countertop and allowing you to move pots and pans easily from your counter to the cooking surface.
Air Roast
Seal in flavors and juices for meat and poultry with Air Roast. Our high-speed fan drives air flow to optimize heat through longer cook times. Enjoy the full flavor of hearty dishes like pot roast and whole chicken.
Air Broil
Melt, char and sear in a snap with Air Broil. Our high-speed fan drives intense heat directly to the top of the oven. Prepare juicy chops, crispy vegetables and gooey s'mores with the added power of intense air-driven heat.
Air Reheat
Skip microwaving and add crispness to leftovers like pizza with Air Reheat. Our high-speed fan drives heat to quickly bring food up to temp.
FlexHeat™ Dual Radiant Element
Boil fast and customize your element size for large or small cookware with the FlexHeat™ Dual Radiant Elements, designed with a 9" inner ring and 12" expandable outer ring.
Steam Clean
Use the Steam Clean setting to quickly and easily loosen light messes inside the oven without harsh chemicals or cleaners—just add water, run the cycle and wipe away.
Self Clean
Easily clean your oven with the adjustable Self Clean cycle that can be customized based on the amount of spills and splatters.
Front Control Design
Easily upgrade your kitchen with the features you want and a premium look that brings controls to the front of the range for easy reach woth Front Control Design.
Smart Range
When you’re busy elsewhere, use your smartphone to get dinner started by remotely preheating the oven. Or, when your hands are full, use your compatible voice-enabled device to adjust the cook time or temperature with a voice command.**Appliance must be set to remote enable. WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at whirlpool.com/connect.
Dishwasher Safe Air Fry Basket Included
For easy cleaning, put the included Dishwasher-Safe Air Fry Basket right in the dishwasher when it gets messy.
Fingerprint-Resistant Stainless Steel
Available in a stainless finish that’s easy to clean and resists fingerprints and smudges.
No Preheat Mode
Take preheating off your plate with No Preheat Mode. Simply place your food in the oven and start baking. The oven will adjust the cook time for frozen pizzas and more.
Warm Zone
Use the designated Warm Zone to keep your food warm on the cooktop as you prep the rest of your meal.
Keep Warm Setting
Use the Keep Warm setting in the oven to help your dishes stay warm until your family is ready to dig in.
Sabbath Mode
Sabbath mode keeps the oven in Bake mode until it can be shut off, allowing you to cook and warm food during the Sabbath. All other oven settings, including temperature displays, sounds, changes in light status and cleaning cycles will be disabled.
Proof Cycle
Designed to maintain a low temperature, the Proof Cycle provides ideal conditions to properly activate yeast allowing your baked goods to rise.
10 Cooking Modes
Take your favorite meals from fresh, fridge or freezer to fabulous with the Air Cooking Technology of No Preheat Air Fry, Air Baking, Air Roast, Air Broil and Air Reheat, or use traditional Bake, Slow Cook, Broil, Proof, and Keep Warm Cooking Modes.
Air Baking
Go from gooey to golden and get even results when baking on multiple racks with Air Baking. Our high-speed fan optimizes air flow and drives consitent heat throughout the oven. Get golden results on breads, pastries and more.
Griddle Zone
Bring a whole new world of cooking capabilities to your cooktop with Griddle Zone. Two individual heating elements combine to form one larger one, making it easy to cook up all that delights, all at once.
Specifications
Other
| Capacity | 5.3 cu. ft. |
| Capacity | 5.3 cu. ft. |
| Capacity | 5.3 cu. ft. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 238.64 lbs. |
| Total of Cubes | 19.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 238.64 lbs. |
Dimensions
| Adjustable Height | Yes |
| carton height | 43 |
| carton width | 32 |
| Cutout Depth | 24 |
| Cutout Height | 36 |
| Cutout Width | 30 |
| Depth Closed Excluding Handles | 26.57 |
| Depth Closed Including Handles | 29.17 |
| Depth Excluding Doors | 25.44 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47.71 |
| Oven Interior Depth | 22.75 |
| Oven Interior Height | 23.375 |
| Oven Interior Width | 26.375 |
| gross weight | 196 |
| net weight | 180 |
| carton depth | 30.5 |
Cooktop Details
| Cooktop Control Knob Type | Weighted-Plastic |
| Cooktop Control Location | Front |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Material | Glass with WipeClean™ Coating |
| Griddle Included | Optional Accessory |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Ignition Type | N/A |
Details
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | N/A |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | Yes |
| Range Configuration | Slide-In |
| Range Type | Slide-in |
| Air Fry | Yes |
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Range Drawer Type | Storage Drawer |
| Oven Selections | Air Baking; Air Reheat; Air Roast; Audible Signal; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Convect Modes; Cook Time Indicator; Delay Start; Frozen Bake; Keep Warm/Warm Hold; Language Co |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | Yes |
| Connectivity | Amazon Alexa; Android; Google Assistant; Nest; iOS |
| Works With | App; Bluetooth; Remote Access; Voice Controlled; WiFi |
Element/Burner Details
| Center Rear Element-Burner Power | 100W |
| Center Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Center Rear Element-Burner Type | Warming |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Left Front Element-Burner Power | 3000W/1400W |
| Left Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Dual |
| Left Rear Element-Burner Power | 1200W |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Single |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Right Front Element-Burner Power | 900W, 1950W, 3000W |
| Right Front Element-Burner Size | 12in./9in./6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Triple |
| Right Rear Element-Burner Power | 1200W |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Single |
Exterior Details
| Door Type | Glass |
| Oven Control Knob Type | N/A |
| Oven Control Location | Front |
| Oven Control Type | Tap Touch |
| Oven Window Size | Large |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | Yes |
| Star K Certified | Star K Certified |
| UL | Yes |
| prop65 | Standard |
Oven Details
| Bake Element Power | 2, 400 W |
| Broiler Element Power | 3, 400 W |
| Broiler Location | Top Center |
| Convection Element Type | True Convection |
| Convection Functions | Bake; Broil |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Natural Gas Convertible | N/A |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cleaning Type | Self Clean + Steam Clean |
| Oven Cooking System | True Convection |
| Oven Light Type | Halogen |
| Temperature Probe | No |
| Temperature Sensor | No |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Oven Rack Type | 2 Standard |
Product Details
| Air Fry Basket Included | Yes |
| Literature Language | English; French |
Controls
| Display Color | Full Color; White |
Dimensions & Weight
| Width | 29.87 in. |
| Height | 38.07 in. |
| Length | 29.17 in. |
| Weight | 196 lbs. |
| Adjustable Height | Yes |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 26-57/100 in |
| Depth Closed Including Handles | 29-17/100 in |
| Depth Excluding Doors | 25-11/25 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47-71/100 in |
| Gross Weight | 196 lbs |
| Maximum Height | 38-7/100 in |
| Minimum Height | 36-29/50 in |
| Net Weight | 180 lbs |
| Oven Interior Height | 23-3/8 in |
| Oven Interior Width | 26-3/8 in |
| Oven Interior Depth | 22-3/4 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 43 in. |
| Shipping Length | 34.17 in. |
| Shipping Weight | 236 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 236 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











