4.8 cu. ft. Guided Electric Front Control Coil Range - WEC310S0FB
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
4.8 cu. ft. Guided Electric Front Control Coil Range
Model: WEC310S0FB












+2more
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
4.8 cu. ft. Guided Electric Front Control Coil Range
Model: WEC310S0FB
Replaced By
30-inch Electric Smart Range with Air Cooking Technology
Model: WSES5030SB

$1,024.00
Was$1,649.00Save $625.00 (38%)
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Handle Material | Plastic |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Extra Large |
Cooktop Details
| Cooktop Surface Color | Black on Stainless |
| Cooktop Surface Material | Porcelain Coated Steel |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | No |
Oven Cavity Details
| Bake Element Power | 2,400 W |
| Broiler Element Power | 3,400 W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Type | None |
| Convection Functions | No |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | No |
| Interior Color | Grey |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Type | Standard (Both) |
Element/Burner Details
| Cooktop Element Style | Coil |
| Left Front Element-Burner Power | 2,600W |
| Left Front Element-Burner Size | 8in. |
| Left Front Element-Burner Type | Coil |
| Left Rear Element-Burner Power | 1,500W |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Coil |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Right Front Element-Burner Power | 1,500W |
| Right Front Element-Burner Size | 6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Coil |
| Right Rear Element-Burner Power | 2,600W |
| Right Rear Element-Burner Size | 8in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Coil |
Details
| Fuel Type | Electric |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Oven Selections | Audible Signal, Clock, Control Lock, Cook Time Indicator, Delay Start, Frozen Bake, Sabbath Mode, Timer, Warm Hold |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Range Configuration | Slide-In |
| Range Type | Slide-in |
Controls
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | LED |
Refinements
| Features | Frozen Bake™ Technology, Guided Cooktop Controls, Self-Cleaning, Sabbath Mode/Star-K Certification, ADA Compliant, Whirlpool Handle |
Electrical
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 120 |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.15 ft³ |
| Total of Cubes | 19.15 ft³ |
| Dimensional Weight | 238.11 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 238.11 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 37 in. |
| Length | 29.94 in. |
| Weight | 162 lbs. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 30-1/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 28-1/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47-3/8 in |
| Gross Weight | 162 lbs |
| Maximum Height | 37 in |
| Minimum Height | 36 in |
| Net Weight | 142 lbs |
| Oven Interior Depth | 18-1/2 in |
| Oven Interior Height | 18-1/8 in |
| Oven Interior Width | 24-1/2 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 42 in. |
| Shipping Length | 34.94 in. |
| Shipping Weight | 202 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 202 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity | 4.8 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










