$1,794.00
Was$2,499.00Save $705.00 (28%)
Only 1 left in stock, order soon!
30" Smart Slide-In Electric Convection Fingerprint Resistant Range with No Preheat Air Fry - PSS93YPFS
30" Smart Slide-In Electric Convection Fingerprint Resistant Range with No Preheat Air Fry
Model: PSS93YPFS

































Product Video

360 View
30" Smart Slide-In Electric Convection Fingerprint Resistant Range with No Preheat Air Fry
Model: PSS93YPFS
$1,794.00
Was$2,499.00Save $705.00 (28%)
Only 1 left in stock, order soon! - at Mark's Warehouse
Current Rebates
This model is on display at:
Key Features
Fingerprint resistant stainless
Fit Guarantee
Touch controls
True Convection with Precise Air
Soft-close storage drawer
Fast preheat
Steam clean
No Preheat Air Fry
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Fingerprint resistant stainless
Easily wipe away smudges and fingerprints for a look that's always sparkling clean
Fit Guarantee
This electric convection range will fit your existing 30" cut-out, or GE Appliances will help pay for modifications up to $300 See offer criteria and details
Touch controls
Glide touch controls let you control the cooktop with the swipe of a finger and are easy to clean thanks to seamless integration
True Convection with Precise Air
This oven features True Convection, an advanced convection system that uses a third heating element and reversing fan for the highest level of heat and air circulation
Soft-close storage drawer
A full-width drawer closes silently and softly at a touch, and provides space for kitchen storage
Fast preheat
Preheat the oven quickly and cut down on preheat time with a speedy preheat feature
Steam clean
A steam cleaning option cleans the oven cavity in a 30-minute cycle with less odor and heat
No Preheat Air Fry
Cook healthier, crispier versions of your favorite foods in less time, thanks to an air fryer right in your oven that doesn’t require preheating, a basket or a special tray
Built-In WiFi, Powered by SmartHQ App
Connect, control and manage your oven from anywhere with your smartphone or tablet (Select features require WiFi Connection) See details
GE Profile Connect +
Ensure your oven always has the latest features, like new Air Fry modes, with downloadable software upgrades
12"/9"/6" Power Boil element
A power boiler produces concentrated heat for rapid boiling in a flexible 12-inch/9-inch/6-inch burner size, so you spend less time waiting and more time cooking
Synchronized elements
Control two cooktop elements with a single button to create a bigger cooking surface for griddles
Synchronized clocks and lights
Synchronize your oven and GE Appliances over-the-range microwave so that clocks are always matching and lights automatically come on when a burner is activated with Chef Connect
Dual element
A dual burner cooktop lets you choose between 8-inch and 5-inch electric elements for a more convenient cooking experience
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 29.875 in |
| Overall Height | 37.25 in |
| Overall Depth | 28.25 in |
| Net Weight | 200 lb |
| Depth Without Handle | 25.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 221 lb |
| Depth with Door Open | 47.875 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35.75 - 36.5 |
FEATURES
| Cooking System | True Convection with Precise Air |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | 1 Halogen Light |
| Element - Center | 6" 100W Warming Zone |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Rack Features | 3 Flat Nickel Racks |
| Element - Left Front | 8"/5" 1900W Bridge |
| Power Boil Burner | Yes |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Product Type | Slide-In Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 1 |
| Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
| Fuel Type | Electric |
| Dual Ring Burners | Yes |
| Element - Right Front | 12"/9"/6" 3600W Power Boil |
| WiFi Connect | Built-In |
| Control Location | Front |
| Control Type | Touch Controls |
| Drawer Type | Storage |
| Hot Surface Indicator Lights | 5 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Element - Left Rear | 8" 2000W Bridge |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Hidden Bake |
| Melt Setting | Yes |
| OU Certified | No |
| Oven Cooking Modes | Warming |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Element - Right Front | 12”/9”/6” 3600W Power Boil |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | DiGiorno |
| Connected Capabilities | Fresco |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Innit |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | Edge-to-Edge |
| Cooktop Surface | Gray Patterned Ceramic Glass |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Chef Connect |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Cook) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Fast Preheat |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Preheat Notification |
| Oven Control Features | Steam Clean |
| Oven Cooking Modes | No Preheat Air Fry |
| Oven Cooking Modes | Baked Goods |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Cooking Modes | Frozen Pizza |
| Oven Cooking Modes | Frozen Snacks |
| Oven Cooking Modes | Proof |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Cooking Technology | True Convection with Precise Air |
ACCESSORIES
| Air Fry Basket | Optional- JXAFTRAY1VSS |
| Trim Kit | Optional |
| Trim Kit | JXFILLR1BB |
APPEARANCE
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Oven Door Features | Full-Wrapped Stainless |
| Handle Design | Designer Style |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Control Knobs | Weighted |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Stainless |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Oven Door Features | Full-Wrapped Metal Frame |
| Control Knobs | Stainless Steel Appearance |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 40A |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 15.5 |
| Bake Wattage | 2850W |
| KW Rating at 208V | 11.6 |
| Hertz | 60 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 37.25 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 200 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 42.25 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 240 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 240 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 226.17 lbs. |
| Total of Cubes | 18.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 226.17 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










