30" Slide-In Gas Range - PGS968SEPSS
30" Slide-In Gas Range
Model: PGS968SEPSS






30" Slide-In Gas Range
Model: PGS968SEPSS
Key Features
Gas on Glass Cooktop
Gas convection
Convection Bake
Convection Roast
4.1 cu. ft. oven capacity
Self-clean, heavy-duty oven racks
Glass touch controls
Continuous grates
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Gas on Glass Cooktop
Sleek and easy to clean cooking surface
Gas convection
Circulates heat at high and low speeds for ideal results
Convection Bake
Optimal setting for baked goods and casseroles
Convection Roast
Even roasting with rotisserie results
4.1 cu. ft. oven capacity
More room for cooking more dishes at once
Self-clean, heavy-duty oven racks
Can stay in the oven during the self-clean cycle
Glass touch controls
Smooth design is easy to operate and easy to clean
Continuous grates
Allow for easy movement of pans between burners
15,000 BTU Power Boil burner
Produces fast, intense heat
Precise Simmer burner
Delivers a low setting of 140 degrees
Heavy-duty knobs
Enhanced durability and style
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Height | 38 in |
| Net Weight | 228 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
| Depth with Door Open | 45.625 in |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 248 lb |
| Overall Depth | 27 7/8 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Ignition System | Electronic |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Sound Volume Control | Yes |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Burner - Left Rear | 9,100 BTU |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Burner - Right Front | 15,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Glass Ceramic |
| Burner - Left Front | 11,000 BTU |
| Control Location | Upfront |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | Glass Touch |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Interior | Halogen Oven Interior Light |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Satin Black |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Installation | Flush Appearance |
| Control Knobs | Stainless Steel Appearance |
| Handle Design | Sculptured |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Knobs | Heavy-duty die-cast |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
| Trim Kit - Lower | JXS56BB (Black) |
| Trim Kit - Body Side | JXS77BB (Black) |
| Optional Backguard | JXS37BB (Black) |
| Optional Backguard | JXS32BB (Black) |
| Optional Backguard | JXS32SS (Stainless Steel) |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 15.0; (1) 11.0; (1) 9.1; (1) 6.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 13.0; (1) 9.1; (1) 8.0; (1) 5.2 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 15.0 Bake / 12.0 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 15.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
| Cabinet Opening | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 38 in. |
| Length | 27.88 in. |
| Weight | 228 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 43 in. |
| Shipping Length | 32.88 in. |
| Shipping Weight | 268 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 268 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 238.14 lbs. |
| Total of Cubes | 19.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 238.14 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.10 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










