Series 30" Slide-In Front Control Double Oven Electric Convection Range - PS950EFES
Series 30" Slide-In Front Control Double Oven Electric Convection Range
Model: PS950EFES




















Product Video

Series 30" Slide-In Front Control Double Oven Electric Convection Range
Model: PS950EFES
Replaced By
Ge Profile™ 30" Smart Slide-in Electric Double Oven Convection Fingerprint Resistant Range
Model: PS960YPFS

$2,694.00
Was$3,499.00Save $805.00 (23%)
Key Features
Double oven 6.6 cu. ft. total oven capacity
Self-clean roller rack
Glass touch controls
Black gloss oven interior
Front controls
Fit Guarantee
True Convection with Precise Air
Expandable bridge zone
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Double oven 6.6 cu. ft. total oven capacity
Cook multiple dishes at once with two ovens
Self-clean roller rack
Easily access items with racks that glide smoothly
Glass touch controls
Clean with little effort and set temperatures quickly
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Front controls
Fit Guarantee
Replace your old 30” free-standing range with a new 30" slide-in model. GE slide-in ranges are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
True Convection with Precise Air
Enjoy perfectly even results without turning the pan
Expandable bridge zone
Use only the heat you need with an expandable cooktop zone
12"/9"/6" 3,600W Power Boil
Pots and pans fit perfectly on the flexible heating element
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Hidden bake oven interior
Make cleanup easy by eliminating hard-to-reach areas
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 225 lb |
| Depth Without Handle | 25.75 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 8-7/8 x 18- 1/4 - Upper; 24 x 17-1/2 x 18-1/4 - Lower |
| Cooktop Width | 31.25 in |
| Depth with Door Open | 45.125 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 259 lb |
| Overall Depth | 28 7/8 in |
| Overall Height | 37 1/4 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
FEATURES
| Configuration | Double Oven Range |
| Oven Features | Hidden Bake (Both Ovens) |
| Element - Right Front | 12"/9"/6" 3600W Power Boil |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air (Lower) |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent (Upper) |
| Melt Setting | Yes |
| Element - Center | 6" 120W Warming Zone |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Element - Left Front | 8"/5" 1900W Bridge |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean (Both Ovens) |
| Hot Surface Indicator Lights | 5 |
| Product Type | Slide-In Double Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 5 |
| Element - Left Rear | 8" 2000W Bridge |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | Overhanging Cooktop |
| Control Location | Front controls |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 2 / 7 |
| Control Type | Glass Touch Controls |
| Cooking Technology | Traditional Upper; Convection Lower |
| Element - Right Front | 12”/9”/6” 3600W Power Boil |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | Gray Patterned Ceramic Glass |
| Interior Oven Light | 1 Halogen (Upper) |
| Interior Oven Light | 1 Halogen (Lower) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Fast Preheat |
| Oven Control Features | Front Controls |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element (Both Ovens) |
| Oven Rack Features | 1 Roller Rack |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 15.2 |
| Bake Wattage | 2650W Upper / 2650W Lower |
| Convection Wattage | 2500W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3000W Upper / 3600W Lower |
| KW Rating at 208V | 11.4 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Glass Door |
| Handle | Stainless Steel |
| Installation | Free-standing cut-out |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Slate |
| Handle | Designer Style |
| Installation | Flush Appearance |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.2 Upper / 4.4 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.60 cu ft |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Cream |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 37.25 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 225 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 42.25 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 265 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 265 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 241.82 lbs. |
| Total of Cubes | 19.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 241.82 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










