$2,594.00
Was$3,199.00Save $605.00 (19%)
30-inch 5-element Electric Convection Slide-in Range With Baking Drawer - KSEB900ESS
30-inch 5-element Electric Convection Slide-in Range With Baking Drawer
Model: KSEB900ESS














30-inch 5-element Electric Convection Slide-in Range With Baking Drawer
Model: KSEB900ESS
$2,594.00
Was$3,199.00Save $605.00 (19%)
Current Rebates
Key Features
Baking Drawer
Side Trim Accessory Kit
Steam Rack
7.1 Cu Ft. Total Capacity
5 Cooking Elements Including a Warm Zone
FIT Guarantee
Glass Touch Controls
Aqualift®
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Baking Drawer
Adds more cooking options to the oven. The separate compartment allows you to keep warm, slow cook or bake at a different temperature and keep dishes warm.
Side Trim Accessory Kit
This optional accessory kit will cover damaged countertops and unfinished edges from an old slide- in range to make them beautiful again. Trim pieces come in black, white and stainless to seamlessly match your new range.
Steam Rack
Offers the ability to provide additional moisture to the inside of the oven, enhancing cooking results.
7.1 Cu Ft. Total Capacity
This slide-in range provide an extra-large cooking capacity in the oven for multiple dishes at once and gives you the flexibility of a separate temperature zone in the baking drawer.
5 Cooking Elements Including a Warm Zone
Provides five independent cooking surfaces that allow you to do more on your range. It features a Triple cooking zone of 6, 9 and 12 inches, one 10 inch zone and two 6 inch cooking zones, plus a dedicated warming zone.
FIT Guarantee
Is our promise to flawlessly fit slide-in ranges designed for an existing cutout of 30" width, countertop depth of 24"-25", cabinet depth of 23"-24" and countertop height of 36".
Glass Touch Controls
Offer an intuitive, easy-to-use touch screen experience.
Aqualift®
Cleans your oven in less than an hour without odors and at a temperature below 200°F. This innovative system combines low heat with water to release baked-on spills.
EasyConvect™ Conversion
Takes the guesswork out of convection cooking by converting conventional settings for recipes to convection settings for you.
Even-Heat™ True Convection
features a unique bow-tie design with heating element and fan that circulates hot air throughout the entire oven, providing consistent temperatures for crisp, flaky baked goods, juicy, well-browned roasts and flavorful, caramelized vegetables.
SatinGlide® Max Racks
Move smoothly in and out, allowing effortless loading and unloading, even with large or heavy dishes.
Max Capacity Rack (Sold separately)
The Max Capacity Rack dips down so you have plenty of room for cooking your largest dishes.
Specifications
Controls
| Display Color | Red, White |
| Electronic Display Type | Digital |
Cooktop Details
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Surface Material | Ceramic Glass |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Operation Compliant |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Electrical
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 235 lbs. |
| Carton Depth | 30 1/2 |
| Carton Height | 43 1/2 |
| Carton Width | 31 1/2 |
| Depth Closed Excluding Handles | 26 3/8 |
| Depth Closed Including Handles | 28 7/8 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48 3/4 |
| Gross Weight | 235 |
| Net Weight | 192.0 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 26.3750 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 28.8750 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 48.7500 |
| Net Weight(LB,pounds) | 192 |
| Carton Depth(IN,inches) | 31.9375 |
| Carton Height(IN,inches) | 42.1875 |
| Carton Width(IN,inches) | 31.1250 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 235 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 275 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 275 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 223.46 lbs. |
| Total of Cubes | 17.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 223.46 lbs. |
Details
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Configuration | Slide-In |
| Range Type | Slide-in |
Element/Burner Details
| Center Rear Element-Burner Power | 100W |
| Center Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Center Rear Element-Burner Type | Warming |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Left Front Element-Burner Power | 3000W/1950W/1050W |
| Left Front Element-Burner Size | 12in./9in./6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Triple |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Hyper |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Right Front Element-Burner Size | 10in. |
| Right Front Element-Burner Type | Hyper |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Single |
| Left Rear Element-Burner Power | 1,300W |
| Right Front Element-Burner Power | 3,200W |
| Right Rear Element-Burner Power | 1,200W |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Large |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Towel Bar |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Knob Type | Metal |
| Oven Control Knob Color | Stainless Steel |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | Yes |
| Bake Element Power | 3,600 W |
| Broiler Element Power | 4,000 W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Type | Fan |
| Convection Functions | Bake, Broil, Roast |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Color | Grey |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Rack Guides | 7 |
| Oven Cleaning Type | AquaLift® Self Clean |
| Oven Cooking System | Convection |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Convection Element Power | 3,200 w |
| Number of Oven Racks | 2, 3 |
| Oven Rack Type | 1 Steam Rack, 1 Gliding Roll-out Rack, 1 Max Capacity, 1 Gliding Roll-Out, 1 Steam Rack |
Dimensions
| Capacity | 7.1 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Depth | 28-7/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 26-3/8 in |
| Depth Closed Including Handles | 28-7/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48-3/4 in |
| Oven Interior Depth | 20-5/8 in |
| Oven Interior Height | 22-1/8 in |
| Oven Interior Width | 24-1/8 in |
| Gross Weight | 235 lbs |
| Height | 36 in |
| Net Weight | 192 lbs, 192 lbs |
| Width | 29-7/8 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










