$4,499.00
RISE 30” INDUCTION SLIDE-IN RANGE - JIS1450ML
$4,499.00
Current Rebates
Key Features
Assisted Cooking
Magnetic Induction
Emotive Controls
Bridge Function
Glide Rack
True Convection
RISE Design Expression
AquaLift Self-Cleaning Technology
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Assisted Cooking
By selecting Assisted Boil, Simmer or Melt, the optimal power level is adjusted for you to help bring water to a boil, simmer foods or melt delicate ingredients.
Magnetic Induction
The precision of gas with the minimalist appeal of glass tap touch controls. The powerful cooktop directly heats just the cookware, leaving the area surrounding the elements cool to the touch.
Emotive Controls
Striking and inviting controls with LED lighting unleash performance at your touch.
Bridge Function
Combine two elements with the Bridge Function to create an expanded cooking zone for larger cookware, like braisers and griddles.
Glide Rack
Smooth moves. The rack glides in and out fluidly and quietly, even when fully loaded.
True Convection
Steady heat from a third element behind the whirling fan ensures circulation around every rack. Flaunt your cooking prowess with mouthwatering, flaky pastries and irresistible roasts.
RISE Design Expression
Forged for an era of striking proportions, robust lines of the RISE Design Expression draw the eye to its traditional yet unconventional design. Indulge in the details — a custom, diamond-knurled handle and a bold badge.
AquaLift Self-Cleaning Technology
Clean the oven with minimal odors at a temperature below 248°F. This innovative 40-minute cycle combines low heat with water to release baked-on spills that can be wiped away once the cycle is complete.* *Unlike traditional Adjustable Self-Clean Cycle which burns off soils, when using AquaLift self-clean technology, add water, run the cycle and then manually remove the water and soils with a wet sponge when the cycle is finished.
Assisted Boil
Selects the optimal power level for you on each element to help bring water and other liquids to a boil quickly.
Assisted Melt
Selects the optimal power level for you on each element to help melt ingredients.
Pan Detection
Sensor-driven elements activate upon contact with induction cookware of the right size and automatically switch off when the cookware is removed.
Air Fry
Achieve crispy, yet juicy results on your favourites, from fresh vegetables to guilty-pleasure fried foods. Preheat the oven, then use Air Fry to circulate hot air around the air fry basket to crisp food using little to no additional oil.
Air Fry Basket
Utilize the stainless steel Air Fry Basket in the oven to crisp food, then clean it easily in the dishwasher.
6.2 Cu. Ft. Oven Capacity
A 6.2 Cu. Ft. capacity of the oven cavity lets you cook various dishes on multiple racks at once.
Halogen Lighting
Halogen Lighting illuminates the interior of the oven for enhanced visibility and showcasing food.
Experts at the Ready
Our crew relentlessly engages with JennAir® appliances day in, day out. Initiated in rigorous product, process and culinary training, this team answers to you—from sales to installation to ownership.
Serviced by a Select Few
We narrowed down our dedicated network to only the most experienced providers. Armed with extensive access to products and knowledge, their expertise is unmatched.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 306.88 lbs. |
| Total of Cubes | 24.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 306.88 lbs. |
Details
| Power On Indicator Light | Yes |
| Design Expression | Rise™ |
| Cooktop Configuration | All Burners, All Burners |
| Fuel Type | Electric Induction, Electric Induction |
| LP Convertible | N/a, N/a |
| Natural Gas Convertible | N/a, N/a |
| Oven Selections | Air Fry, Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/off, Clock, Control Lock, Convect Modes, Cook Time Indicator, Delay Start, Favorites, Keep Warm/warm Hold, Start Time, Stop Time, Timer, Air Fry, |
| Power Outage Compatible | No, No |
| Range Type | Slide-in, Slide-in |
Dimensions & Weight
| Width | 32 in. |
| Height | 43 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 215 lbs. |
| Gross Weight | 215 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37 in. |
| Shipping Height | 48 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 255 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 255 lbs. |
| Source | Calculation |
Exterior Details
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Door Type | Metal & Glass, Metal & Glass |
| Oven Control Knob Type | N/a, N/a |
| Oven Control Location | Front, Front |
| Oven Control Type | Tap Touch, Tap Touch |
| Oven Window Size | Large, Large |
Oven Cavity Details
| Interior Color | Black |
| Natural Gas Convertible | N/a |
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | Yes, Yes |
| Bake Element Power | 3,600 W, 3,600 W |
| Broiler Element Power | 4,000 W, 4,000 W |
| Broiler Location | Top Of Oven, Top Of Oven |
| Convection Element Power | 3,200 W W, 3,200 W W |
| Convection Element Type | Fan, Fan |
| Convection Functions | Bake, Broil, Air Fry, Bake, Broil, Air Fry |
| Door Removable | Yes, Yes |
| Hidden Bake Element | Yes, Yes |
| Number of Oven Lights | 2, 2 |
| Number of Oven Racks | 3, 3 |
| Number of Rack Guides | 7, 7 |
| Oven Cleaning Type | Self-cleaning, Self-cleaning |
| Oven Cooking System | Convection, Convection |
| Oven Light Switch Location | Oven Control, Oven Control |
| Oven Light Type | Halogen, Halogen |
Cooktop Details
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Control Knob Type | N/a, N/a |
| Cooktop Control Location | Front, Front |
| Cooktop Control Type | Tap Touch, Tap Touch |
| Cooktop Surface Material | Glass, Glass |
| Griddle Included | N/a, N/a |
| Heating Element On Indicator Light | Yes, Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes, Yes |
| Ignition Type | N/a, N/a |
Electrical
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Volts | 240 |
| Watts | 11 |
| Power Cord Included | Yes, Yes |
Dimensions
| Capacity | 6.4 Cu. Ft. |
| Common Size | 30 In |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48-3/4 In |
| Gross Weight | 215 Lbs |
| Maximum Height | 38-5/16 In |
| Minimum Height | 36-3/4 In |
| Net Weight | 197 Lbs |
| Width | 29-7/8 In |
| Cutout Width | 30 In, 30 In |
| Depth Closed Excluding Handles | 26-47/250 In, 26-47/250 In |
| Depth Closed Including Handles | 28-813/1000 In, 28-813/1000 In |
| Depth Excluding Doors | 25-1/4 In, 25-1/4 In |
| Oven Interior Depth | 20-5/8 In, 20-5/8 In |
| Oven Interior Height | 22-1/8 In, 22-1/8 In |
| Oven Interior Width | 24-1/8 In, 24-1/8 In |
Certifications
| Prop 65 | California Residents Only - Warning: Cancer And Reproductive Harm - Www.p65warnings.ca.gov. |
| ADA Compliant | Yes, Yes |
| CUL | Yes, Yes |
| UL | Yes, Yes |
Controls
| Electronic Display Type | Pmva Lcd |
| Display Color | White, White |
Element/Burner Details
| Center Front Element-Burner Size | N/a, N/a |
| Cooktop Element Style | Induction, Induction |
| Left Front Element-Burner Size | 7in., 7in. |
| Left Front Element-Burner Type | Bridge, Bridge |
| Left Rear Element-Burner Size | 7in., 7in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Bridge, Bridge |
| Number of Cooking Element-Burners | 4, 4 |
| Right Front Element-Burner Size | 10in., 10in. |
| Right Front Element-Burner Type | Power, Power |
| Right Rear Element-Burner Size | 5.5in., 5.5in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Standard, Standard |
Ventilation Details
| Ventilation Type | Updraft, Updraft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy JennAir Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

















