$4,399.00
Was$4,849.00Save $450.00 (9%)
Benchmark™ Induction Slide-in Range 30'' - HIIP057U
$4,399.00
Was$4,849.00Save $450.00 (9%)
Current Rebates
Key Features
Warming Drawer for convenient storage
Easy installation
Self-Clean Mode for convenience
Even cooking
Rapid pre-heat
Faster cooking with induction
Support heavy dishes with a Telescopic Rack
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Warming Drawer for convenient storage
A Warming Drawer beneath the oven provides extra storage, and keeps your food warm until it's ready to serve.
Easy installation
The slide-in design can replace a freestanding range cutout and slides back against the wall for a sleek built-in look.
Self-Clean Mode for convenience
With all the cooking you'll do in a Bosch oven, clean-up should be your last worry. Our wall ovens have a 2, 3 or 4 hour self-clean cycle, for the ultimate convenience.
Even cooking
A third heating element in the back and a fan circulates heat evenly so you get evenly golden results no matter where you place your pan.
Rapid pre-heat
Rapid pre-heat reaches 350F quickly to speed up dinner prep.
Faster cooking with induction
When you place a pan on an induction cooktop and turn it on, an electric current travels through a coiled copper wire, which produces and applies heat directly to your pan. Heating the cookware directly prevents heat loss (plus, the area surrounding your pan remains cool to the touch). You'll also notice the ease of clean-up.
Support heavy dishes with a Telescopic Rack
The Telescopic Rack moves smoothly and supports heavy dishes and casserole pans with ease, making it effortless to pull out the racks.
Specifications
General
| Number of Cooking Modes | 11 |
| Cooking Modes | Proof, Roast, Convection Roast, Bake, Convection Bake, Pizza, Convection Multi-Rack, Convection Broil, Broil, Warm, Warming Drawer |
| Included Accessories | 1 x oven racks /upper, 1 x telescopic rack, 1 x temperature probe /upper |
| Cavity Capacity | 4.6 Cu Ft |
Comfort and Convenience
| Cooking Modes | Proof, Roast, Convection Roast, Bake, Convection Bake, Pizza, Convection Multi-Rack, Convection Broil, Broil, Warm, Warming Drawer |
| Cleaning System | Self Clean |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Sabbath Mode | yes |
| Sensors | Not Applicable |
Design
| Color | Stainless Steel |
| Display Concept | Digital display |
| Soft close door | no |
| Surface Materials | Ceramic |
Size and Weight
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 43 3/4'' x 34'' x 31 1/2'' |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 36 1/2'' x 31 1/2'' x 28 7/8'' |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 30'' width slide-in |
Technical Specifications
| Plug Type | No Plug |
| Volts | 240/208 V |
| Watts | 14000 W |
| Fuse protection | 40 A |
Dimensions & Weight
| Width | 31.5 in. |
| Height | 36.5 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 237 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.5 in. |
| Shipping Height | 41.5 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 277 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 277 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 238.84 lbs. |
| Total of Cubes | 19.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 238.84 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

























