CAFÉ™ 30" Smart Slide-In, Front-Control, Radiant and Convection Double-Oven Range in Platinum Glass - CES750M2NS5
CAFÉ™ 30" Smart Slide-In, Front-Control, Radiant and Convection Double-Oven Range in Platinum Glass
Model: CES750M2NS5

















Product Video

CAFÉ™ 30" Smart Slide-In, Front-Control, Radiant and Convection Double-Oven Range in Platinum Glass
Model: CES750M2NS5
Key Features
Built-In WiFi, Powered by SmartHQ App
The perfect match for pots and pans of all sizes
Create dinners and desserts at the exact same time
Prepare foods to perfect doneness
Enjoy total control in the kitchen and beyond
Allow your appliances to interact with one another
Choose the range you want with total confidence
Platinum glass finish
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Built-In WiFi, Powered by SmartHQ App
Manage all aspects of your kitchen with the help of the SmartHQ™ App or your voice assistant (Select features require WiFi Connection) See details
The perfect match for pots and pans of all sizes
Tailor your burner size to your cookware with a 12"/9"/6" element with Power Boil
Create dinners and desserts at the exact same time
From everyday gourmet meals to large dinner parties, achieve impressive results with two independent ovens with a total capacity of 6.7 cu. ft. for true cooking flexibility, along with the accurate heat circulation of True Convection with Precise Air in the lower oven
Prepare foods to perfect doneness
Get roasts and meats just right with a temperature probe that lets you monitor progress without opening the oven door
Enjoy total control in the kitchen and beyond
Control your oven with your smart device or simply your voice using WiFi Connect
Allow your appliances to interact with one another
Create a chef-like experience with Chef Connect, which can synchronize your appliance clocks and surface lights and vent when a range burner is in use, and even your microwave and range clocks
Choose the range you want with total confidence
When you’re updating your kitchen, attention to detail is a priority. That’s why CAFÉ™ 30” slide-in ranges are guaranteed for an exact fit or CAFÉ™ Appliances will pay up to $300 toward modifications.
Platinum glass finish
Angular, modern lines and the striking glass finish creates an easy-to-clean, contemporary look for your kitchen
No-Preheat Air Fry
Cook healthier, crispier versions of your favorite foods in less time, thanks to an air fryer right in your oven that doesn’t require preheating, a basket or a special tray (WiFi Enabled)
Seamless glass surface streamlines and simplifies cooking
A sleek look is yours with an edge-to-edge glass cooktop that provides a seamless, easy-to-clean surface with more usable cooking space for five course meals
Command your cooking with a compelling display
Control every detail of every meal you cook with a brilliant digital temperature display and easy-to-use electronic touchpad
Certifications
<div class="chemicals-link"><a href="https://www.geappliances.com/chemical-reports" target="_blank">View Chemical Content Reports</a></div>
ADA Compliant
California Prop 65
UL
Specifications
FEATURES
| Cooking System | True Convection with Precise Air |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Element - Center | 6" 100W Warming Zone |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Flat Oven Racks |
| Element - Left Front | 8"/5" 1900W |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Product Type | Slide-In Double Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
| Fuel Type | Electric |
| Element - Right Front | 12"/9"/6" 3600W Power Boil |
| WiFi Connect | Built-In |
| Control Location | Front controls |
| Control Type | Digital Temperature Display with Electronic Touchpad |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Element - Left Rear | 8" 2000W |
| Cooking Technology | Convection |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element (Lower) |
| OU Certified | No |
| Oven Cooking Modes | Warming (Both Ovens) |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | Black Ceramic Glass |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Element - Right Front | 12”/9”/6” 3600W Power Boil |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Connected Capabilities | DiGiorno |
| Oven Cooking Modes | Baked Goods - Both Ovens |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Fresco |
| Connected Capabilities | Innit |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Chef Connect |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Cook) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Fast Preheat |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Cooking Modes | Frozen Pizza Multi Rack - Lower Oven |
| Oven Cooking Modes | Frozen Pizza Single Rack - Lower Oven (No Preheat) |
| Oven Cooking Modes | Frozen Snacks Multi Rack - Lower Oven |
| Oven Cooking Modes | Frozen Snacks Single Rack- Lower Oven (No Preheat) |
| Oven Cooking Modes | Proof (Lower Oven) |
| Oven Cooking Modes | No Preheat Air Fry |
| Oven Cooking Modes | *Some features require connection to SmartHQ app |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element (Upper) |
| Oven Interior | Black Gloss Finish |
| Connected Capabilities | Google Home |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 170 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 191 lb |
| Overall Width | 29.875 in |
| Overall Height | 37.375 in |
| Height to Top of Rear Vent Trim | 37.375 in |
| Overall Depth | 29.5 in |
| Depth with Door Open | 43.875 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 10-1/8 x 19-1/8 - Upper; 24 x 15 x 20-5/8 - Lower |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 +/- .25 |
ACCESSORIES
| Air Fry Basket | Optional- JXAFTRAY1VSS |
| Trim Kit | Optional |
| Trim Kit | JXFILLR1BB |
APPEARANCE
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Installation | Free-standing cut-out |
| Oven Door Features | Full-Wrapped Stainless |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Platinum Glass |
| Oven Door Features | Easy clean oven door |
| Handle Design | CAFÉ™ Minimal |
| Installation | Flush Appearance |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3000W Upper / 3600W Lower |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| Convection Wattage | 1500W |
| KW Rating at 240V | 15.5 |
| Bake Wattage | 2650W Upper / 2650W Lower |
| KW Rating at 208V | 11.6 |
| Electrical Requirements | 208V / 240V |
| Hertz | 60 |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.4 Upper / 4.3 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.70 cu ft |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 10-1/8 x 19-1/8 - Upper; 24 x 15 x 20-5/8 - Lower |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 37.38 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 170 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 42.38 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 191 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 191 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 236.97 lbs. |
| Total of Cubes | 19.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 236.97 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Cafe Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










