$6,799.95
Autograph Edition 48 In. 6.7 Cu. Ft. Paramount Double Oven Dual Fuel Range With 8 Burner Gas Cooktop In Stainless Steel With White Matte Doors And Polished Gold Accents - SDRZWM48G
Autograph Edition 48 In. 6.7 Cu. Ft. Paramount Double Oven Dual Fuel Range With 8 Burner Gas Cooktop In Stainless Steel With White Matte Doors And Polished Gold Accents
Model: SDRZWM48G
















Autograph Edition 48 In. 6.7 Cu. Ft. Paramount Double Oven Dual Fuel Range With 8 Burner Gas Cooktop In Stainless Steel With White Matte Doors And Polished Gold Accents
Model: SDRZWM48G
$6,799.95
Key Features
Dual Function Burners
ZLINE Paramount Series
Dual Fuel Flexibility
Exclusive Knobs and Handles
Custom Door Finish
Italian-Made Auto-Reignition Burners
Horizon Oven Windows
Fast Preheating
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Dual Function Burners
Expand your cooking capabilities with 2 Dual Function Burners that allow you to simmer at 800 BTUs or perfectly sear at 20,000 BTUs
ZLINE Paramount Series
The ZLINE Paramount Professional Range Series provides a polished look that aligns with any kitchen layout or style
Dual Fuel Flexibility
Enjoy the benefits of dual fuel cooking with a high-powered gas cooktop and 2 electric ovens with high-grade heating elements that ensure consistent temperature ranges
Exclusive Knobs and Handles
Customize your ZLINE Autograph Edition Dual Fuel Range with elegant Polished Gold knob and handle accents
Custom Door Finish
Outfit your ZLINE Paramount Dual Fuel Range with 2 beautiful White Matte oven doors
Italian-Made Auto-Reignition Burners
8 Italian-made gas burners utilize automatic reignition innovation for improved temperature control and cooktop safety
Horizon Oven Windows
Keep a watchful eye on your baking dishes through ZLINE’s Horizon oven door design that features 2 large viewing windows
Fast Preheating
Enjoy faster preheating times than industry standards and consistent convection cooking thanks to digital thermostat technology
Ultra Quiet Operation
Enjoy peace in the kitchen while ensuring temperatures are at safe levels via a built-in cooling fan that operates with minimal sound
Stunning Stainless Steel
Featuring 430-grade stainless steel and a dependable cast iron grate design that exceed standards for a true professional experience
Powerful Convection Cooking
Handle multiple bakes with ease with a high-speed and high-wattage convection fan that maintains precise heat distribution inside the large oven
Large Oven Capacity
An expansive oven capacity of 6.7 cu. ft. fits pans up to 20 in. wide in the larger oven and 10 in. wide in the smaller oven for maximum space and convenience with everyday cooking
Reversible Cast-Iron Griddle
A high-quality nonstick reversible cast iron griddle features a grill side for perfect sears on steaks and vegetables and a flat side for sandwiches and hearty breakfasts
Halogen Oven Lights
Illuminate both oven spaces with 3 halogen lights, controlled by a switch conveniently located on the front control panel
Premium Oven Insulation
A 3-layered glass door on both ovens with large viewing windows and aluminum mesh seals offer superior heat retention and consistent temperatures
StayPut Oven Door Hinges
Designed to support the full weight of the oven doors, offering additional convenience and safety
Smooth Glide Ball-Bearing Oven Racks
4 durable ball-bearing racks, 2 inside each oven, provide extra convenience and ease when working with larger dishes
Minimal Cleaning
Hand-finished porcelain one-piece cooktop allows for easy cleaning and maintenance
Triple Layer Glass
Built to insulate, increase heating efficiency and keep the kitchen cool.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Stay-put Hinges
Heavy-duty hinges imported from Italy are fluid and stable, ensuring a solid feel and ultimate convenience.
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 52.88 Inch |
| Shipping Height | 41 Inch |
| Shipping Length | 32.75 Inch |
| Shipping Weight | 459 lbs |
| Total of Shipping Weight | 459 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 47.88 Inch |
| Height | 36 Inch |
| Depth | 27.75 Inch |
| Weight | 419 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.68 ft³ |
| Dimensional Weight | 344.12 Ibs |
| Total of Cubes | 27.68 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 344.12 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 47.875 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.75 |
| Product Width (in.): | 47.88 |
| Product Height (in.): | 36 |
| Oven Interior Dimensions (in): | 24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 45.1 |
| Range Size (Width): | 48 in. |
Details
| Appliance Category: | Freestanding Range |
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Gold |
| Back Left Burner BTU: | 9000 |
| Back Left Middle Burner BTU: | 12000 |
| Back Right Middle Burner BTU: | 9000 |
| Back Right Burner BTU: | 12000 |
| Front Left Burner BTU: | 6000 |
| Front Left Middle Burner BTU: | 20000 |
| Front Right Middle Burner BTU: | 6000 |
| Front Right Burner BTU: | 20000 |
| Total BTUs: | 94000 |
| Cooktop Features: | (8) Brass Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Capacity of Oven (cu. ft.): | 6.7 (4.2 + 2.5) |
| Product Weight (lb.): | 419 |
| Fuel Type: | Convection Electric Oven- Gas Cooktop |
| Oven Features: | Manual Clean - Convection Electric Oven - 6.7 cu. ft. deep oven |
| Voltage: | 240V |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 35A |
| Convection Fan: | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











