$17,649.00
Dual Fuel Range, 48", 4 Burners, 4 Induction Zones, Self-cleaning - RHV3484N
Dual Fuel Range, 48", 4 Burners, 4 Induction Zones, Self-cleaning
Model: RHV3484N
$17,649.00
Key Features
Cook With Confidence
Generous Capacity
Cooking Flexibility
Cooktop Power
Design Quality
Easy To Clean
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Cook With Confidence
Generous Capacity
Cooking Flexibility
Cooktop Power
Design Quality
Easy To Clean
Specifications
Other
| Yes |
Accessories (included)
| Yes | |
| Adjustable feet covers | Yes |
| Branded coin end cap | Yes |
Burner ratings
| Yes | |
| Maximum burner power | 23500 BTU |
| Power back left | 18500BTU |
| Power back right | 18500BTU |
| Power front left | 23500BTU |
| Power front right | 18500BTU |
| Total cooktop power | 79000 BTU |
Capacity
| Yes | |
| Shelf positions (main oven) | 5 |
| Shelf positions (second oven) | 5 |
| Total capacity (main oven) | 4.8cu ft |
| Total capacity second oven | 2.1cu ft |
| Usable capacity (main oven) | 3.8cu ft |
Cleaning
| Yes | |
| Easy clean porcelain basepan | Yes |
| Pyrolytic self-clean | Yes |
Controls
| Yes | |
| Dial with illuminated halo | Yes |
| Dual control oven dials | Yes |
| Electric circuit | 4 wire |
| High resolution display | Yes |
| Metal illuminated dials | Yes |
| Multi-language interface | Yes |
| Precise cooking with food probe | Yes |
| Recipe and food based functions | Yes |
| Sabbath mode | Yes |
| Smart Appliance | Yes |
| Tilting touch screen interface | Yes |
Gas Requirements
| Yes | |
| Fitting and pipe | ½ NPT, min. ⅝" ∅ flex line |
| Supply Pressure (natural gas) | 6" to 9" W.C |
Oven features
| Yes | |
| Auto re-ignition system | Yes |
| Concealed element | Yes |
| Electronic oven control | Yes |
| Full extension telescopic sliding shelves | Yes |
| True convection | Yes |
Oven functions
| Yes | |
| Air fry | Yes |
| Bake | Yes |
| Classic bake | Yes |
| Clean | Yes |
| Convection bake | Yes |
| Convection broil | Yes |
| Maxi Broil | Yes |
| Number of functions | 15 |
| Pastry bake | Yes |
| Pizza bake | Yes |
| Rapid proof | Yes |
| Roast | Yes |
| Slow cook | Yes |
| True convection | Yes |
| Warm | Yes |
Oven performance
| Yes | |
| Bake | 4600W |
| Broil | 3600W |
| Broil power | 4000W |
| Main oven - True convection power | 2500W |
Power requirements
| Yes | |
| Connection | 4-prong grounding type [NEMA 14-50P plug] |
| Power supply | 120 / 240 V, 60 Hz |
| Service | 50 A |
Rangetop features
| Yes | |
| Gentle heat | Yes |
| Heat settings | 9 |
| Induction cooking technology | Yes |
| Sealed range top | Yes |
| SmartZone | 2 |
| Vent trim included | Yes |
| Zone bridging | Yes |
Rangetop Performance
| Yes | |
| Left front zone rating | 2100 (3700)W |
| Left rear zone rating | 2100 (3700)W |
| Number of cooking zones | 4 |
| PowerBoost | Yes |
| PowerBoost all zones | up to 3700W |
| Right front zone rating | 2100 (3700)W |
| Right rear zone rating | 2100 (3700)W |
Recommended Back Guards Ventilation
| Yes | |
| Combustible situation | BGRV3-3048H |
| Non combustible situation | BGRV2-3048 / BGRV2-1248 |
| Recommended hood | HCB48-12_N (48" Professional Range Hood, Dual Blower) |
Safety
| Yes | |
| ADA compliant | Yes |
| Pan detection system | Yes |
| Safety time out | Yes |
| Surface hot indicators | Yes |
Secondary oven features
| Yes | |
| 3/4 Extension racks | 2 |
| Electronic oven control | Yes |
| Food probe | Yes |
| Internal light | Yes |
Secondary oven functions
| Yes | |
| Air fry | Yes |
| Bake | Yes |
| Classic bake | Yes |
| Convection bake | Yes |
| Convection broil | Yes |
| Maxi broil | Yes |
| Number of secondary oven functions | 11 |
| Pastry bake | Yes |
| Pizza bake | Yes |
| Rapid proof | Yes |
| Roast | Yes |
| Warm | Yes |
Warranty
| Yes | |
| Parts and labor | Limited 2 years |
Dimensions & Weight
| Width | 47 in. |
| Height | 35 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 52 in. |
| Shipping Height | 40 in. |
| Shipping Length | 34 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 343.2 lbs. |
| Total of Cubes | 27.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 343.2 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
















