Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens - PSDRBZ48KCB
Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens
Model: PSDRBZ48KCB



























Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens
Model: PSDRBZ48KCB
Key Features
Dual Function Burners
TRIPLE LAYER GLASS
PORCELAIN COOKTOP
STAY-PUT HINGES
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Dual Function Burners
Simmer or sear to perfection with a versatile burner that ranges from 800 to 20,000 BTUs (48 inch models feature 2 dual function burners)
TRIPLE LAYER GLASS
Built to insulate, increase heating efficiency and keep the kitchen cool.
PORCELAIN COOKTOP
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
STAY-PUT HINGES
Heavy-duty hinges imported from Italy are fluid and stable, ensuring a solid feel and ultimate convenience.
Specifications
Dimensions
| Dimensions | 47.875 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H |
| Oven Interior Dimensions (in) | 31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.) | 45.1 |
| Range Size (Width) | 48 in. |
Details
| Appliance Category | Dual Fuel Range |
| Color/ Finish Family | Black Stainless Steel |
| Back Left Burner BTU | 20000 |
| Back Left Middle Burner BTU | 20000 |
| Back Right Middle Burner BTU | 20000 |
| Back Right Burner BTU | 20000 |
| Front Left Burner BTU | 25000 |
| Front Left Middle Burner BTU | 20000 |
| Front Right Middle Burner BTU | 20000 |
| Front Right Burner BTU | 25000 |
| Total BTUs | 170000 |
| Cooktop Features | (8) Brass Burner with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type | Manual Front Control |
| Capacity of Oven (cu. ft.) | 6.7 (4.2 + 2.5) |
| Fuel Type | Convection Electric Oven- Gas Cooktop |
| Oven Features | Manual Clean - Convection Electric Oven - 6.7 cu. ft. deep oven |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amps | 35A |
| Convection Fan | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 52.88 Inch |
| Shipping Height | 41 Inch |
| Shipping Length | 32.75 Inch |
| Shipping Weight | 472 lbs |
| Total of Shipping Weight | 472 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 47.88 Inch |
| Height | 36 Inch |
| Depth | 27.75 Inch |
| Weight | 432 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.68 ft³ |
| Dimensional Weight | 344.08 Ibs |
| Total of Cubes | 27.68 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 344.08 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











