$8,999.00
Gas Professional Range 36" Pro Harmony Standard Depth - PRG364WDH
$8,999.00
Current Rebates
Key Features
Track your food's temperature in real time
Boil water quickly with 18,000 BTU
Change settings on the Color TFT Display
Non-Stick Griddle for easy cooking & clean-up
QuickClean Base allows for easy cleaning
Truly Flush Mounted ranges that are fit seamlessly in your kitchen
Telescopic racks glide smoothly for easy use
Two ExtraLow Burners: These burners offer 5 precise settings that are perfect for simmering meals or melting chocolate without burning.Close
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Track your food's temperature in real time
Insert the Meat Probe to your dish and track the temperature in real time while it cooks.
Boil water quickly with 18,000 BTU
Optimal for rapid boiling and high heat searing, our patented Star Burner delivers 18,000 BTU of power.
Change settings on the Color TFT Display
The TFT display panel offers a vibrant, full-color touchscreen display that lets you easily adjust settings.
Non-Stick Griddle for easy cooking & clean-up
Our 12" non-stick, corrosion resistant cast-aluminum easy-clean coated surface griddle is thermostatically controlled to deliver consistent, even heating across the entire surface. It is also removable for easy cleaning or interchange it with our grill accessory.
QuickClean Base allows for easy cleaning
The raised, patented Pedestal Star Burner and porcelain maintop have been crafted for perfect integration and easy cleanup.
Truly Flush Mounted ranges that are fit seamlessly in your kitchen
Designed to fit perfectly flush in standard 24" depth cabinets.
Telescopic racks glide smoothly for easy use
Three Full Access telescopic racks glide smoothly on ball bearings, allowing them to expand completely for safe, easy access. Additionally, robust construction safely supports the heaviest dishes while integrated easy-grip handles make them easy to use.
Two ExtraLow Burners: These burners offer 5 precise settings that are perfect for simmering meals or melting chocolate without burning.Close
Non-Stick Griddle: delivers consistent even heating across the entire surface with easy removal for cleaning.Close
Truly Flush Mounted: designed to fit perfectly flush alongside standard 24" depth cabinets.Close
Three Full Access Telescopic Racks: glides smoothly on ball bearings, allowing them to extend for safe, easy access while supporting the heaviest dishes.Close
ExtraLow Burners offer precise settings for cooking
Our ExtraLow feature provides a wide range of temperature control. It cycles the burners on and off to maintain a very low temperature. Perfect for simmering delicate sauces or keeping food warm without scorching or stirring.
Connect to your Range with Home Connect
Connect to your range for remote preheating and monitoring via the Home Connect app, smartwatch and other smart home devices and services, like Amazon Alexa, for hands-free voice control.
Two ExtraLow Burners:
These burners offer 5 precise settings that are perfect for simmering meals or melting chocolate without burning.
Non-Stick Griddle:
delivers consistent even heating across the entire surface with easy removal for cleaning.
Truly Flush Mounted:
designed to fit perfectly flush alongside standard 24" depth cabinets.
Three Full Access Telescopic Racks:
glides smoothly on ball bearings, allowing them to extend for safe, easy access while supporting the heaviest dishes.
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
General
| Brand | Thermador |
| SKU | PRG364WDH |
| UPC code | 825225925446 |
| Number of Gas Burners | 4 |
| Included Accessories | 1 x Broiler pan, 1 x island trim |
| ExtraLow® Burners | yes |
| Number of Cooking Modes | 4 |
| Cooking Modes | Roast, Bake, Convection Bake, Broil |
| Cavity Capacity | 4.9 Cu Ft |
| Total NG BTUs | 87000 Btu |
Construction type
| Design | Free-standing |
| Door Material - primary cavity | Stainless steel |
| Energy source | Mixed |
| Installation Type | Freestanding Appliance |
| Product color | Stainless Steel |
Safety
| Safety Functions | Door Lock Mechanical |
| Type of safety device for gas | Electromagnetic for each burner |
Comfort
| Power on Indicator | No |
| Number of Continuous Grates | 2 |
| Fast Pre-Heat | No |
| Pizza Setting | No |
Connection
| Power Cord Length | 65 |
| Amps | 20 A |
| Watts | 1,900 W |
| Plug Type | 120V-3 prong |
| Volts | 120 V |
Comfort and Convenience
| Full Access® Telescopic Racks | 3-level |
| Pedestal Star® Burners | yes |
| Cooking Modes | Roast, Bake, Convection Bake, Broil |
| Cleaning System | No |
| Sabbath Mode | yes |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
Electric Cooktop Features
| Induction | no |
| Join Split Function of Cooking Zones | no |
| Keep Warm | no |
| Automatic Cookware Detection | no |
| MoveMode® | no |
| HeatShift® Increase/ Decrease Power Level via Moving Pot | No |
| Frying Sensor Technology | Not Applicable |
Design
| Color | Stainless Steel |
| Display Concept | TFT Display |
| Surface Materials | Porcelain, Steel |
| SoftClose® Door | no |
| Grate Materials | Cast Iron with Rubber Feet |
| Number of Continuous Grates | 2 |
Technical Specifications
| Plug Type | 120V-3 prong |
| Power Cord Length | 65 |
| Volts | 120 V |
| Watts | 1900 W |
| Amps | 20 A |
Connectivity
| Home Connect® WiFi-enabled | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35.94 in. |
| Height | 35.88 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 328 lbs. |
| Net Weight | 328.000 lbs |
| Cavity dimensions (in) | 16 3/8'' x 28'' x 18 1/2'' |
| Size and weight | |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 49 1/4 x 43 1/2 x 40 3/8 |
| Cavity dimensions (in) | 16 3/8'' x 28'' x 18 1/2'' |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 49 1/4 x 43 1/2 x 40 3/8 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.94 in. |
| Shipping Height | 40.88 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 368 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 368 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.47 ft³ |
| Dimensional Weight | 229.56 lbs. |
| Total of Cubes | 18.47 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 229.56 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thermador Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.


















