$13,499.00
Dual Fuel Professional Range 36" Pro Grand Commercial Depth - PRD364WIGU













360 View
$13,499.00
Current Rebates
Key Features
Superfast 2-Hour Self-Clean
Cook precisely with the Multi-Point Temperature Meat Probe
Faster boiling with 22,000 BTU
Change settings on the Color TFT Display
Close the Door Smoothly with SoftClose Hinges
Large Oven boasts 5.7 cubic feet
QuickClean Base allows for easy cleaning
Add flexibility with Induction
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Superfast 2-Hour Self-Clean
Superfast 2-Hour Self-Clean ensures interior walls and rack supports become clean, thanks to the leading self-cleaning cycle on the market.
Cook precisely with the Multi-Point Temperature Meat Probe
Use the Multi-point Temperature Meat Probe to measure the temperature of your dish from three different points in real time for added precision and consistency. All you have to do is insert the probe while cooking.
Faster boiling with 22,000 BTU
Our powerful, patented Pedestal Star Burner delivers 22,000 BTU of pure cooking power for better searing and faster boiling.
Change settings on the Color TFT Display
The TFT display panel offers a vibrant, full-color touchscreen display that lets you easily adjust settings.
Close the Door Smoothly with SoftClose Hinges
Hydraulic SoftClose Hinges prevent slamming and ensure ultra smooth closing for all doors on your appliance.
Large Oven boasts 5.7 cubic feet
Large oven accommodates professional-grade catering trays with 5.7 cubic feet.
QuickClean Base allows for easy cleaning
The raised, patented Pedestal Star Burner and porcelain maintop have been crafted for perfect integration and easy cleanup.
Add flexibility with Induction
The Liberty Induction Module features two induction zones and HeatShift® technology which automatically shifts the heat when a pan is moved from one zone to another.
Four ExtraLow Burners: These burners offer precise settings that are perfect for simmering meals or melting chocolate without burning.Close
Liberty Induction Module: features two induction zones that shift the heat when a pan is moved from one zone to another.Close
True Convection Oven: Convection oven with a third element, adds greater efficiency to your convection baking to cook multiple levels of sheet pans evenly.Close
Three Full Access Telescopic Racks: glides smoothly on ball bearings, allowing them to extend for safe, easy access while supporting the heaviest dishes.Close
ExtraLow Burners offer precise settings for cooking
Our ExtraLow feature provides a wide range of temperature control. It cycles the burners on and off to maintain a very low temperature. Perfect for simmering delicate sauces or keeping food warm without scorching or stirring.
Connect to your Range with Home Connect
Connect to your range for remote preheating and monitoring via the Home Connect app, smartwatch and other smart home devices and services, like Amazon Alexa, for hands-free voice control.
Four ExtraLow Burners:
These burners offer precise settings that are perfect for simmering meals or melting chocolate without burning.
Liberty Induction Module:
features two induction zones that shift the heat when a pan is moved from one zone to another.
True Convection Oven:
Convection oven with a third element, adds greater efficiency to your convection baking to cook multiple levels of sheet pans evenly.
Three Full Access Telescopic Racks:
glides smoothly on ball bearings, allowing them to extend for safe, easy access while supporting the heaviest dishes.
Specifications
General
| Brand | Thermador |
| SKU | PRD364WIGU |
| UPC code | 825225926412 |
| Number of Gas Burners | 4 |
| ExtraLow® Burners | yes |
| Number of Cooking Modes | 7 |
| Cooking Modes | Roast, Convection Roast, Bake, Convection Bake, True Convection, Convection Broil, Broil |
| Included Accessories | 1 x temperature sensor, 1 x telescopic rack, 1 x grill plate, 1 x Broiler pan, 1 x island trim |
| Cavity Capacity | 5.7 Cu Ft |
| Total NG BTUs | 70000 Btu |
Construction type
| Design | Free-standing |
| Door Material - primary cavity | Stainless steel |
| Energy source | Mixed |
| Installation Type | Freestanding Appliance |
| Product color | Stainless Steel |
Safety
| Safety Functions | Door Lock Mechanical |
| Type of safety device for gas | Electromagnetic for each burner |
Comfort
| Power on Indicator | No |
| Number of Continuous Grates | 2 |
| Fast Pre-Heat | No |
| Pizza Setting | No |
| Sensors | Multi-Point Temperature Meat Probe |
Connection
| Amps | 50 A |
| Watts | 10,200 W |
| Plug Type | No Plug |
| Volts | 240/208 V |
Comfort and Convenience
| Full Access® Telescopic Racks | 3-level |
| Sensors | Multi-Point Temperature Meat Probe |
| Pedestal Star® Burners | yes |
| Cooking Modes | Roast, Convection Roast, Bake, Convection Bake, True Convection, Convection Broil, Broil |
| Cleaning System | Self Clean, Catalytic partial |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Sabbath Mode | yes |
Electric Cooktop Features
| Induction | no |
| Join Split Function of Cooking Zones | no |
| Keep Warm | no |
| Automatic Cookware Detection | no |
| MoveMode® | no |
| HeatShift® Increase/ Decrease Power Level via Moving Pot | No |
| Frying Sensor Technology | Not Applicable |
Design
| Color | Stainless Steel |
| Display Concept | TFT Display |
| SoftClose® Door | yes |
| Surface Materials | Porcelain, Steel |
| Grate Materials | Cast Iron with Rubber Feet |
| Number of Continuous Grates | 2 |
Technical Specifications
| Plug Type | No Plug |
| Volts | 240/208 V |
| Watts | 10200 W |
| Amps | 50 A |
Connectivity
| Home Connect® WiFi-enabled | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35.94 in. |
| Height | 35.88 in. |
| Length | 27.88 in. |
| Weight | 327 lbs. |
| Net Weight | 327.000 lbs |
| Cavity dimensions (in) | 16 1/4'' x 28'' x 21 1/2'' |
| Size and weight | |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 49 1/4 x 43 1/2 x 40 3/8 |
| Cavity dimensions (in) | 16 1/4'' x 28'' x 21 1/2'' |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 49 1/4 x 43 1/2 x 40 3/8 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.94 in. |
| Shipping Height | 40.88 in. |
| Shipping Length | 32.88 in. |
| Shipping Weight | 367 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 367 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 258.55 lbs. |
| Total of Cubes | 20.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 258.55 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thermador Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











