$14,699.00
NOIR™ 48" Dual-Fuel Professional Range with Chrome-Infused Griddle - JDRP548HM




















































$14,699.00
Current Rebates
Key Features
Chrome-Infused Griddle
34 Range Configurations
Seamless Touches
Glide Racks
Cast Iron Grates
Remote Access
Closed Door Broiling
Star-K Certified
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Chrome-Infused Griddle
Cast off porous, superficially plated options. Go deeper. Infused with chrome, our griddle cleans up well after heavy usage.
34 Range Configurations
With 34 total range configurations, it’s up to you. Infused with chrome, our griddle cleans up well after heavy usage. Fire up the grill for indoor entertainment on your terms.
Seamless Touches
Seamlessly designed. Concealed details melt into their stainless steel surround, as dark interiors and glass expanses pull you in.
Glide Racks
Smooth moves. Each rack glides in and out fluidly and quietly, featuring flat tines for peak aesthetics.
Cast Iron Grates
Robust geometric grates form one graceful surface, crafted to withstand heavy woks and cookware.
Remote Access
Preheat. Check cooking status. Personalize settings. Connect to WiFi for real-time notifications and control your appliance from anywhere. Tap and swipe on both iOS and Android devices.
Closed Door Broiling
Turn up the heat behind closed doors. Caramelized crust. Delicate char. Tender center. High, even heat with outstanding ventilation means you can sear fearlessly.
Star-K Certified
Smart Integration
Use voice commands with an Alexa-enabled device or the Google Assistant.
Culinary Intelligence
You'll indulge in culinary adventures tailored precisely to your preferences with step-by-step recipes, timers and more. Look and learn your way to unforgettable dishes.
My Creations
Curate recipe presets at will. Bake for 30 minutes, broil for 4 and keep dishes warm until you’re ready to dine—all without lifting a finger.
On-Demand Experts
Connect with the JennAir Epicenter through chat, email, or call to tap into the brilliant minds of experts who know JennAir® appliances inside and out. Receive diagnostic codes on the app and they'll deploy service targeted to your range's best interest.
Equilibrium Leveling
Our precise 4-point leg leveling system—one of the the best in luxury, by the way—is tucked behind the removable toe-kick. And with upfront, easy access to all of the legs, installers can put the range in its place.
Adaptable Installation
New construction. Replacements. Upgrading from subpar models. Our ranges smoothly adapt to more luxury installation site situations, thanks to expanded electrical utility areas. A supplied power cord makes installation even simpler.
Connected Temperature Probe
Know when dinner is done without ever opening the door. Precision readings of food’s internal temperature are sent directly to the app.
Flat Tine Racks
Each rack features dramatic, unexpected flat tines, delivering increased contact with cookware for exceptional heat transfer.
Dual-Stacked PowerBurners
Two stacked, symmetrical flames bloom and retreat at your inclination, offering total control over heat levels. High-heat searing and wok cooking. Low, slow simmer and melt. Infinite intermediate settings satisfy every appetite.
18,000 BTU Dual-Stacked PowerBurner
This 18,000 BTU dual-stacked PowerBurner can handle high-powered cooking while still being gentle enough for delicate simmering with turndown of 1,650 BTU.
Halo-Effect Knobs
A halo of luminary LEDs glows softly when the burner is lit or the oven is on.
JennAir® Culinary Center
With step-by-step support, savor the full culinary experience backed by customized algorithms, featuring full-color food photography, doneness levels, pan types and menu-specific tips.
Dual-Fan True Convection
Steady heat, circulated by whirling metal blades, weaves around every flat tine. Beyond baking, wield your cooking prowess with the help of the culinary center through the app, from marbled meats to succulent roasts.
Smooth Close Door
Quiet, soft, secure. Your oven gently pulls the door closed.
20,000 BTU Dual-Stacked PowerBurner
This 20,000 BTU dual-stacked PowerBurner can handle high-powered cooking while still being gentle enough for delicate simmering with turndown of 1,650 BTU.
Electronic Ignition with Flame-Sensing™ Reignition
Burnout banned. If a sudden draft blows out a flame, intelligent Flame-Sensing™ reignition automatically sparks it back to life.
NOIR™ Design Expression
Sculpted in stainless steel, the NOIR™ Design Expression features hidden lace textures, discoverable only by touch.
Specifications
Cooktop Details
| Cooktop Control Knob Color | Stainless Steel |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Control Location | Front |
| Auto Re-ignition | Yes |
| Cooktop Control Knob Type | Metal |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Material | Porcelain Coated Steel |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Griddle Included | Yes, Integrated |
| Cooktop Configuration | Burners With Integrated Griddle |
| Ignition Type | Flame-sensing™ Re-ignition |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Other
| Capacity(FT3,cubic feet) | 6.30 |
| Left Oven Capacity (Cu Ft.) | 2.2 |
| Right Oven Capacity (Cu Ft.) | 4.1 |
| Left Oven Capacity | 2.2 |
| Right Oven Capacity | 4.1 |
| Capacity(FT3,cubic feet) | 6.30 |
| Left Oven Capacity (Cu Ft.) | 2.2 |
| Right Oven Capacity (Cu Ft.) | 4.1 |
| Left Oven Capacity | 2.2 |
| Right Oven Capacity | 4.1 |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 52.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 655.41 lbs. |
| Total of Cubes | 52.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 655.41 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 53.8 in. |
| Height | 47.7 in. |
| Length | 35.5 in. |
| Weight | 562 lbs. |
| Carton Depth | 35 1/2 |
| Carton Height | 47 3/4 |
| Carton Width | 53 13/16 |
| Cutout Height (in) | 36 |
| Cutout Width (in) | 48 |
| Depth Closed Excluding Handles | 27 11/16 |
| Depth Closed Including Handles | 29 13/16 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46 1/2 |
| Gross Weight | 562 |
| Net Weight | 487.0 |
| Gross Weight | 562 |
| Cutout Depth(IN,inches) | 24.0000 |
| Cutout Height(IN,inches) | 36.0000 |
| Cutout Width(IN,inches) | 48.0000 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 27.6875 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 29.8125 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 46.5000 |
| Depth(IN,inches) | 29.8125 |
| Net Weight(LB,pounds) | 487 |
| Carton Depth(IN,inches) | 35.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 47.7500 |
| Carton Width(IN,inches) | 53.8125 |
| Cutout Height Min(IN,inches) | 36.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 562 |
| Cutout Depth | 24 |
| Cutout Height | 36 |
| Cutout Width | 48 |
| Depth Closed Excluding Handles | 27.688 |
| Depth Closed Including Handles | 29.813 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46.5 |
| Left Oven Interior Depth | 16.3 |
| Left Oven Interior Height | 14.3 |
| Left Oven Interior Width | 12 |
| Right Oven Interior Depth | 16.3 |
| Right Oven Interior Height | 14.3 |
| Right Oven Interior Width | 24 |
| carton depth | 35.5 |
| carton height | 47.7 |
| carton width | 53.8 |
| gross weight | 562 |
| net weight | 487 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53.81 in. |
| Shipping Height | 47.75 in. |
| Shipping Length | 40.5 in. |
| Shipping Weight | 602 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 602 lbs. |
| Source | Calculation |
Details
| Fuel Type | Dual Fuel |
| LP Convertible | Yes - Kit Included |
| Oven Automatic Shut-Off | No |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Range Type | Professional |
| Range Configuration | Freestanding |
| Natural Gas Convertible | Yes |
| Cooktop Configuration | Burners With Integrated Griddle |
| Design Expression | Noir™ |
| Oven Selections | Bake, Broil, Cancel/off, Convect Modes, Delay Start, Favorites, Proofing, Rapid Preheat, Sabbath Mode, Slow Cook, Temperature Probe, Warm Hold |
| Power Outage Compatible | Yes (gas Cooktop Burners Only) |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Oven Control Knob Type | Metal |
| Oven Control Location | Front |
| Oven Control Type | Knobs |
| Oven Window Size | Large |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Towel Bar |
| Oven Control Knob Color | Stainless Steel |
Element/Burner Details
| Center Front Element-Burner Type | Dual |
| Center Rear Element-Burner Type | Dual |
| Cooktop Element Style | Sealed Burner |
| Left Front Element-Burner Type | Dual |
| Number of Cooking Element-Burners | 6 |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Center Front Element-Burner Power | 20,000 Btu |
| Center Rear Element-Burner Power | 9,000 Btu |
| Left Front Element-Burner Power | 20,000 Btu |
| Left Rear Element-Burner Power | 18,000 Btu |
| Left Rear Element-Burner Type | Dual-stacked Burner |
| Right Front Element-Burner Power | 20,000 Btu |
| Right Rear Element-Burner Power | 18,000 Btu |
| Right Rear Element-Burner Type | Dual-stacked Burner |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| UL | Yes |
| Prop 65 | California Residents Only - Warning: Cancer And Reproductive Harm - Www.p65warnings.ca.gov. |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | Yes |
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, Ios |
| Works With | App, Remote Access, Voice Controlled, Wifi |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
Ventilation Details
| Ventilation Type | Updraft |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | Yes |
| Convection Element Type | Dual Fan |
| Convection Functions | Bake, Broil, Roast |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Color | Black |
| Natural Gas Convertible | Yes |
| Number of Oven Lights | 2 Left / 3 Right |
| Oven Cooking System | True Convection |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Rack Guide Type | Molded |
| Bake Element Power | 3,000 W |
| Broiler Element Power | 3,500 W |
| Broiler Location | Top Of Oven |
| Oven Cleaning Type | Self-cleaning |
| Oven Rack Type | Gliding Roll-out |
| Convection Element Power | 2,800 W |
| Convection Element Power-Left Oven | 1,600 W |
Dimensions
| Common Size | 48 |
| Cutout Depth | 24 In |
| Cutout Height | 36 In |
| Cutout Width | 48 In |
| Depth | 29-13/16 In |
| Depth Closed Excluding Handles | 27-86/125 In |
| Depth Closed Including Handles | 29-813/1000 In |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-1/2 In |
| Gross Weight | 562 Lbs |
| Height | 36 In |
| Left Oven Capacity | 2.2 Cu. Ft. |
| Left Oven Interior Depth | 16-3/10 In |
| Left Oven Interior Height | 14-3/10 In |
| Left Oven Interior Width | 12 In |
| Net Weight | 487 Lbs |
| Right Oven Capacity | 4.1 Cu. Ft. |
| Right Oven Interior Depth | 16-3/10 In |
| Right Oven Interior Height | 14-3/10 In |
| Right Oven Interior Width | 24 In |
| Width | 47-7/8 In |
| Capacity | 6.3 Cu. Ft. |
Grate Details
| Grate Details | Continuous, Dishwasher Safe, Individual, Matte Finish, Porcelain Coated Cast Grates |
You might also like these best sellers...
Where to Buy JennAir Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












