30" Free-Standing Convection Range with Induction - PHB920BJTS
30" Free-Standing Convection Range with Induction
Model: PHB920BJTS

















Product Video

30" Free-Standing Convection Range with Induction
Model: PHB920BJTS
Key Features
Never-scrub, heavy-duty racks
Self-clean with Steam Clean option
Edge-to-edge cooktop
WiFi powered by SmartHQ
Induction technology
Chef Connect
True Convection with Precise Air
Synchronized elements
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Never-scrub, heavy-duty racks
Conveniently clean your oven and racks together
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Edge-to-edge cooktop
A large, seamless surface makes it easy to wipe away messes
WiFi powered by SmartHQ
Wirelessly control oven functions from your smartphone
Induction technology
Innovative, fast, efficient cooking
Chef Connect
Three options with a single touch. For instant convenience, choose when to automatically sync clocks and the range elements with the microwave's surface light and vent.
True Convection with Precise Air
Enjoy perfectly even results without turning the pan
Synchronized elements
Control two elements with the touch of a single button and create a larger cooking surface for big cookware like griddles
Electronic touch controls
Confidently operate the oven with one easy touch
Fifth element warming zone
A convenient low-heat warming zone provides even temperature control for foods on the cooktop
Fast preheat
Make hot meals in a hurry with less time preheating
Hidden bake oven interior
Make cleanup easy by eliminating hard-to-reach areas
WiFi powered by SmartHQ™
Wirelessly control oven functions from your smartphone
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Height | 47 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Net Weight | 220 lb |
| Depth Without Handle | 25.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 240 lb |
| Depth with Door Open | 47.875 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/2 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35.75 - 36.5 |
FEATURES
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Element - Center | 6" 100W Warming Zone |
| Oven Control Features | Steam Clean |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Element - Left Front | 8" 2500W Sync Element |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 5 |
| Cooktop Type | Induction |
| Fuel Type | Electric |
| Element - Right Front | 11" 3700W Power Boil |
| Interior Oven Light | Preheat Notification |
| WiFi Connect | Built-In |
| Control Location | Backsplash |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Drawer Type | Storage |
| Hot Surface Indicator Lights | 5 |
| Element - Left Rear | 8" 2500W Sync Element |
| Cooking Technology | Convection |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Hidden Bake |
| Melt Setting | Yes |
| Oven Cooking Modes | Warming |
| Cooktop Burner Type | Induction |
| Element - Right Rear | 6" 1800W |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Nest |
| Connected Capabilities | Drop |
| Connected Capabilities | Innit |
| Connected Capabilities | DiGiorno |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Surface | Edge-to-Edge |
| Cooktop Surface | Gray Patterned Ceramic Glass |
| Interior Oven Light | 1 Halogen |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Chef Connect |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Convection Bake |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Cook) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Fast Preheat |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
APPEARANCE
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle Design | Designer Style |
| Handle Color | Black Stainless |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Black Stainless |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 12.4 |
| Bake Wattage | 2850W |
| KW Rating at 208V | 10.3 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/2 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 220 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 260 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 260 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
| Total of Cubes | 22.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










