$848.00
Was$1,249.00Save $401.00 (32%)
Only 1 left in stock, order soon!
30-inch Electric Range with No Preheat and Slow Cook Modes - WSES3330TS
$848.00
Was$1,249.00Save $401.00 (32%)
Only 1 left in stock, order soon! - at Mark's Warehouse
Key Features
2 FlexHeat™ Dual Radiant Elements
Broil
Edge-to-Edge Glass Cooktop
Energy Star
Front Control Design
High Speed Preheat
Keep Warm Setting
Large Capacity Oven
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
2 FlexHeat™ Dual Radiant Elements
Customize your element size for large or small cookware and boil 40% faster* with two FlexHeat™ Dual Radiant Elements, designed with a 6" inner ring and 9" expandable outer ring. *When comparing the 9" element to the standard 6" element on the same unit.
Broil
Redefine mealtime with Broil to make crispy-melty nachos, juicy-seared meat, toasty grilled cheese and more.
Edge-to-Edge Glass Cooktop
Upgrade your kitchen with the streamlined design of the Edge-to-Edge Glass Cooktop. Creating an easy transition to your countertop and allowing you to move pots and pans easily from your counter to the cooking surface.
Energy Star
ENERGY STAR® Certified models exceed government standards to help save money on your utility bills.
Front Control Design
Easily upgrade your kitchen with the features you want and a premium look that brings controls to the front of the range for easy reach woth Front Control Design.
High Speed Preheat
Cook for a crowd and get dinner going quickly with our High Speed Preheat Oven. Our specially designed oven preheats in under 8 minutes* and fits large dishes like a full-sized 20 pound turkey with your side dishes. Get food on the table with our fastest preheat available.*Using rapid preheat bake cycle to 350 degrees when cooktop is not in use.
Keep Warm Setting
Use the Keep Warm setting in the oven to help your dishes stay warm until your family is ready to dig in.
Large Capacity Oven
Cook for a crowd and fit large dishes, like a full-sized turkey, into the spacious Large Capacity 5.3 cu. ft. oven.
No Preheat Mode
Take preheating off your plate and cook up frozen faves with No Preheat Mode. Simply press a few buttons and let your oven calculate the proper cooking time.
Sabbath Mode
Sabbath mode keeps the oven in Bake mode until it can be shut off, allowing you to cook and warm food during the Sabbath. All other oven settings, including temperature displays, sounds, changes in light status and cleaning cycles will be disabled.
Slow Cook
Heat up all day dishes with Slow Cook. Our high speed fan optimizes air flow to maintain a low, even temperature for longer cook times to thoroughly heat up your food. Tackle your to-do list while soups, pastas and roasts come to temp without the worry.
Steam Clean
Use the Steam Clean setting to quickly and easily loosen light messes inside the oven without harsh chemicals or cleaners—just add water, run the cycle and wipe away.
Storage Drawer
A Storage Drawer in the bottom of your range allows easy access to the items you use most and opens up space elsewhere.
Warm Zone
Use the designated Warm Zone to keep your food warm on the cooktop as you prep the rest of your meal.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | No |
| Star K Certified | Star K Certified |
| UL | Yes |
| prop65 | Standard |
Controls
| Display Color | White |
Cooktop Details
| Cooktop Control Knob Type | Plastic |
| Cooktop Control Location | Front |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Griddle Included | No |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Details
| Air Fry | No |
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Delay Clean | No |
| Fuel Type | Electric |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Selections | Audible Signal; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Convect Modes; Cook Time Indicator; Delay Start; Keep Warm/Warm Hold; Language Conversion; No Preheat - Frozen; Rapid Preheat; Re |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | Yes |
| Range Configuration | Slide-In |
| Range Drawer Type | Storage Drawer |
| Range Type | Slide-in |
Dimensions
| Adjustable Height | Yes |
| Cutout Depth | 24 |
| Cutout Height | 36 |
| Cutout Width | 30 |
| Depth Closed Excluding Handles | 27.4 |
| Depth Closed Including Handles | 29.1 |
| Depth Excluding Doors | 25.4 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47.7 |
| Oven Interior Depth | 19 |
| Oven Interior Height | 17.9 |
| Oven Interior Width | 24.2 |
| carton depth | 31 |
| carton height | 43 |
| carton width | 32 |
| gross weight | 185 |
| net weight | 169 |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Element/Burner Details
| Center Rear Element-Burner Power | 100W |
| Center Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Center Rear Element-Burner Type | Warming |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Left Front Element-Burner Power | 3000W |
| Left Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Dual |
| Left Rear Element-Burner Power | 1200W |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Single |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Right Front Element-Burner Power | 3000W |
| Right Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Right Rear Element-Burner Power | 1200W |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Single |
Export Details
| Export Packaging | No |
Exterior Details
| Door Type | Glass |
| Oven Control Knob Type | N/A |
| Oven Control Location | Front |
| Oven Control Type | Tap Touch |
| Oven Window Size | Extra Large |
Oven Details
| Bake Element Power | 2, 400 W |
| Broiler Element Power | 3, 400 W |
| Broiler Location | Top Center |
| Convection Element Type | None |
| Convection Functions | Bake; Broil; Keep Warm; No Preheat Frozen Bake Lasagna; No Preheat Frozen Bake Pizza; Slow Cook |
| Door Lock | Yes |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Exposed |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Rack Front Material | Metal |
| Oven Rack Guide Type | Embossed |
| Oven Rack Type | 2 Standard |
| Temperature Probe | No |
| Temperature Sensor | Yes |
Smart Compatibility
| Connectivity | Amazon Alexa; Android; Google Assistant; Nest; iOS |
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | App; Bluetooth; Remote Access; Voice Controlled; WiFi |
Product Details
| Air Fry Basket Included | No |
| Console Language | English |
| Energy Star® Qualified | Yes |
| Literature Language | English; French; Spanish |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.































