$1,299.00
Was$1,449.00Save $150.00 (10%)
30-inch Smart Gas Range with Air Cooking Technology, No Preheat Air Fry, Steam/Self Clean and High Speed Preheat - WFGS7530RW
30-inch Smart Gas Range with Air Cooking Technology, No Preheat Air Fry, Steam/Self Clean and High Speed Preheat
Model: WFGS7530RW























30-inch Smart Gas Range with Air Cooking Technology, No Preheat Air Fry, Steam/Self Clean and High Speed Preheat
Model: WFGS7530RW
$1,299.00
Was$1,449.00Save $150.00 (10%)
Key Features
Air Cooking technology
No Preheat Air Fry
Smart Feature Updates
10 Cooking Modes
Air Baking
SpeedHeat™ Burner
Griddle Zone
EZ-2-Lift™ Hinged Cast-Iron Grates
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Air Cooking technology
Get the ultimate Air Cooking technology and bring fresh options to family dinner with No Preheat Air Fry, Air Baking, Air Broil, Air Roast and Air Reheat.
No Preheat Air Fry
Save time with No Preheat Air Fry. Our most advanced air fry mode delivers the right heat at the right time, while using less oil than traditional deep frying. Get fast, crispy, tasty results with No Preheat Air Fry.
Smart Feature Updates
Stay on top of the latest cooking features and unlock new ones over time. Explore more ways to cook with Smart Feature Updates through the Whirlpool app.* Appliance must be connected. WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at whirlpool.com/connect.
10 Cooking Modes
Take your favorite meals from fresh, fridge or freezer to fabulous with the Air Cooking Technology of No Preheat Air Fry, Air Baking, Air Roast, Air Broil and Air Reheat, or use traditional Bake, Slow Cook, Broil, Proof, and Keep Warm Cooking Modes.
Air Baking
Go from gooey to golden and get even results when baking on multiple racks with Air Baking. Our high-speed fan optimizes air flow and drives consitent heat throughout the oven. Get golden results on breads, pastries and more.
SpeedHeat™ Burner
Use the SpeedHeat™ Burner to boil 20% faster* with high heat, so you can get dinner to the table quickly. *Compared to 9.5K burner on the same model.
Griddle Zone
Get nearly 3x more griddle space* than an 8" skillet and more power than the leading range. Easily cook and flip a variety of foods like pancakes, meats, and veggies.*Compared to the leading brand’s best selling model. Based on reported BTU output. Griddle not included.
EZ-2-Lift™ Hinged Cast-Iron Grates
Get quick access to spills with our industry-first, dishwasher safe EZ-2-Lift™ Hinged Cast-Iron Grates. The hinged design lets you wipe up underneath without the hassle of removing heavy grates.
Air Roast
Seal in flavors and juices for meat and poultry with Air Roast. Our high-speed fan drives air flow to optimize heat through longer cook times. Enjoy the full flavor of hearty dishes like pot roast and whole chicken.
Air Broil
Melt, char and sear in a snap with Air Broil. Our high-speed fan drives air flow to drives intense heat directly to the top of the oven. Prepare juicy chops, crispy vegetables and gooey s'mores with the added power of intense air-driven heat.
Air Reheat
Skip microwaving and add crispness to leftovers like pizza with Air Reheat. Our high-speed fan drives heat to quickly bring food up to temp.
Dishwasher Safe Air Fry Basket Included
For easy cleaning, put the included Dishwasher-Safe Air Fry Basket right in the dishwasher when it gets messy.
Smart Range
When you’re busy elsewhere, use your smartphone to get dinner started by remotely preheating the oven. Or, when your hands are full, use your compatible voice-enabled device to adjust the cook time or temperature with a voice command.**Appliance must be set to remote enable. WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at whirlpool.com/connect.
Steam Clean
Use the Steam Clean setting to quickly and easily loosen light messes inside the oven without harsh chemicals or cleaners—just add water, run the cycle and wipe away.
Self Clean
Easily clean your oven with the adjustable Self Clean cycle that can be customized based on the amount of spills and splatters.
Edge-to-Edge Grates
Enjoy plenty of space to sauté, boil and simmer with Edge-to-Edge Cast-Iron Grates and the flexibility of a cooktop with a range of burner sizes and power levels.
Cooktop Flexibility
Easily cook multiple dishes at once with a flexible cooktop that offers a range of burner sizes and power levels.
No Preheat Mode
Take preheating off your plate with No Preheat Mode. Simply place your food in the oven and start baking. The oven will adjust the cook time for frozen pizzas and more.
Keep Warm Setting
Use the keep warm setting in the oven to help your dishes stay warm until your family is ready to dig in.
Sabbath Mode
Sabbath mode keeps the oven in Bake mode until it can be shut off, allowing you to cook and warm food during the Sabbath. All other oven settings, including temperature displays, sounds, changes in light status and cleaning cycles will be disabled.
Proof Cycle
Designed to maintain a low temperature, the Proof Cycle provides ideal conditions to properly activate yeast allowing your baked goods to rise.
Max Capacity Rack (Sold separately)
Make the most of your oven with Max Capacity Rack (sold separately). When you're cooking for a crowd, this rack has a step design that creates additional space for deeper dishes or a larger turkey.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 288.11 lbs. |
| Total of Cubes | 23.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 288.11 lbs. |
Exterior Details
| Door Type | Glass |
| Oven Control Knob Type | N/A |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Tap Touch |
| Oven Window Size | Extra Large |
| Handle Color | White |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Knob Color | White |
| Knob Type | Weighted-Plastic |
Cooktop Details
| Auto Re-ignition | No |
| Cooktop Control Knob Type | Weighted-Plastic |
| Cooktop Control Location | Backguard |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Material | Porcelain Coated Steel |
| Heating Element On Indicator Light | No |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Ignition Type | Direct Spark Ignition |
| Griddle Included | No |
| Cooktop Control Knob Color | White |
| Cooktop Surface Color | Black |
Element/Burner Details
| Center Front Element-Burner Size | N/A |
| Center Front Element-Burner Type | Oval Burner |
| Cooktop Element Style | Sealed Burner |
| Left Front Element-Burner Type | Power™ Burner |
| Left Rear Element-Burner Type | Standard |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Right Front Element-Burner Type | Power™ Burner |
| Right Rear Element-Burner Power | 5000 BTU |
| Right Rear Element-Burner Type | Simmer |
| Number of Grates | 2 |
| Center Front Element-Burner Power | 12,000 BTU |
| Left Front Element-Burner Power | 18,000 BTU |
| Left Rear Element-Burner Power | 10,000 BTU |
| Right Front Element-Burner Power | 18,000 BTU |
Details
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Fuel Type | Gas |
| Installation Configuration | Freestanding |
| LP Convertible | Yes - Kit Included |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | Yes |
| Range Configuration | Freestanding |
| Range Type | Freestanding |
| Natural Gas Convertible | Yes |
| Temperature Probe | No |
| Oven Selections | Air Baking, Air Reheat, Air Roast, Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Convect Modes, Cook Time Indicator, Delay Start, Keep Warm/Warm Hold, Language Conversion, No |
Controls
| Display Color | White |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
| Watts | 1 |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | Yes |
| Star K Certified | Kosher Consumer Friendly |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47.88 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 213 lbs. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth Closed Including Handles | 28 in |
| Gross Weight | 213 lbs |
| Net Weight | 197 lbs |
| Oven Interior Depth | 19 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 25.313 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46.688 in |
| Maximum Height | 47.875 in |
| Minimum Height | 46.5 in |
| Oven Interior Height | 18.625 in |
| Oven Interior Width | 24.25 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 253 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 253 lbs. |
| Source | Calculation |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Broiler Element Power | 1300W |
| Broiler Location | Top Center |
| Convection Element Type | True Convection |
| Convection Functions | Bake, Broil |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cleaning Type | Self Clean + Steam Clean |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Front Material | Metal |
| Temperature Probe | No |
| Temperature Sensor | No |
| Number of Oven Racks | 3 |
| Oven Rack Type | 2 Standard and 1 Max Capacity |
| Interior Color | Blue Graphite |
Grate Details
| Grate Details | Continuous with Hinge, Matte Finish, Porcelain Coated Steel Grates |
Smart Compatibility
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, Nest, iOS |
| Works With | App, Bluetooth, Remote Access, Voice Controlled, WiFi |
Features
| Range Features | Air Fry |
Capacity
| Volume | 26.315 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












