$1,624.00
Was$1,810.00Save $186.00 (10%)
24-inch Freestanding Gas Range with Sealed Burners - WFG500M4HS
$1,624.00
Was$1,810.00Save $186.00 (10%)
Key Features
Small Space Solution
Sealed Burners
AccuSimmer® Burner
High-Powered Burner
Dishwasher-Safe Cast-Iron Grates
Broiler Drawer
Oven Window
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Small Space Solution
Serve up big meals, even in small spaces, with a 3.0 cu. ft. range made to fit your family's needs.
Sealed Burners
Cut down on cleanup with burners that are sealed to prevent food from falling into them.
AccuSimmer® Burner
Easily maintain low, even heat when cooking sauces and soups with the AccuSimmer® burner, which reduces power for better control at lower temperatures.
High-Powered Burner
Quickly sear and boil with a high-powered burner when you need to serve up dinner fast.
Dishwasher-Safe Cast-Iron Grates
Wash these cast-iron grates right in the dishwasher when they get messy, thanks to a dishwasher-safe finish that makes them easy to clean.
Broiler Drawer
Use the high heat of the Broiler Drawer to quickly melt or brown your favorite dishes in a separate cavity while you cook another dish in the main oven.
Oven Window
Keep an eye on your meal through the oven window.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12 ft³ |
| Dimensional Weight | 149.18 lbs. |
| Total of Cubes | 12 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 149.18 lbs. |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Oven Control Knob Type | Plastic |
| Oven Control Location | Front |
| Oven Control Type | Knobs |
| Oven Window Size | Large |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Oven Control Knob Color | Black |
Cooktop Details
| Cooktop Control Knob Type | Plastic |
| Cooktop Control Location | Front |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Material | Porcelain Coated Steel |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | No |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Ignition Type | Electronic |
| Cooktop Control Knob Color | Black |
| Cooktop Surface Color | Black |
Element/Burner Details
| Cooktop Element Style | Sealed Burner |
| Left Front Element-Burner Type | Simmer |
| Left Rear Element-Burner Type | Standard |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Right Front Element-Burner Type | Standard |
| Right Rear Element-Burner Type | Standard |
| Number of Grates | 2 |
| Left Front Element-Burner Power | 6,000 BTU |
| Left Rear Element-Burner Power | 15,000 BTU |
| Right Front Element-Burner Power | 12,000 BTU |
| Right Rear Element-Burner Power | 9,100 BTU |
Details
| Fuel Type | Gas |
| LP Convertible | Yes - Kit Included |
| Oven Automatic Shut-Off | No |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Power On Indicator Light | No |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Configuration | Freestanding |
| Range Type | Freestanding |
| Natural Gas Convertible | Yes |
| Oven Selections | Bake, Broil, Sabbath Mode |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| CUL | No |
| UL | No |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 176.5 lbs. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 26 in |
| Depth Closed Including Handles | 28 in |
| Minimum Height | 36 in |
| Oven Interior Depth | 18 in |
| Oven Interior Height | 15 in |
| Oven Interior Width | 19 in |
| Cutout Width | 24.188 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 42.5 in |
| Gross Weight | 176.5 lbs |
| Maximum Height | 36.75 in |
| Net Weight | 159.5 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.5 in. |
| Shipping Height | 43.5 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 216.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 216.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Common Size | 24 in |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Broiler Location | Drawer |
| Door Removable | Yes |
| Interior Color | Grey |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 4 |
| Oven Cleaning Type | Manual Clean |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Type | Standard |
Grate Details
| Grate Details | Continuous, Dishwasher Safe, Matte Finish, Porcelain Coated Cast Grates |
Refinements
| Features | ADA Compliant |
Features
| Range Features | ADA Compliant |
Capacity
| Volume | 19.346 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.




















