$1,294.00
Was$1,449.00Save $155.00 (11%)
30-inch Electric Smart Range with Air Cooking Technology, No Preheat Air Fry, High Speed Preheat Oven, WipeClean™ Coating, and Steam/Self Clean - WFES7530RV
30-inch Electric Smart Range with Air Cooking Technology, No Preheat Air Fry, High Speed Preheat Oven, WipeClean™ Coating, and Steam/Self Clean
Model: WFES7530RV






















30-inch Electric Smart Range with Air Cooking Technology, No Preheat Air Fry, High Speed Preheat Oven, WipeClean™ Coating, and Steam/Self Clean
Model: WFES7530RV
$1,294.00
Was$1,449.00Save $155.00 (11%)
Key Features
WipeClean™ Coating
Air Cooking technology
No Preheat Air Fry
10 Cooking Modes
Smart Feature Updates
Griddle Zone
Air Broil
Air Roast
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
WipeClean™ Coating
WipeClean™ Coating offers the ultimate easy-clean solution for electric cooktops*. Water alone removes baked-on food and spills; no harsh cleaners required. Simply wet, wait, and wipe with a non-scratch sponge.*When compared to cooktops with the same heating technology and similar wattages.
Air Cooking technology
Get the ultimate Air Cooking technology and bring fresh options to family dinner with No Preheat Air Fry, Air Baking, Air Broil, Air Roast and Air Reheat.
No Preheat Air Fry
Save time with No Preheat Air Fry. Our most advanced air fry mode delivers the right heat at the right time, while using less oil than traditional deep frying. Get fast, crispy, tasty results with No Preheat Air Fry.
10 Cooking Modes
Take your favorite meals from fresh, fridge or freezer to fabulous with the Air Cooking Technology of No Preheat Air Fry, Air Baking, Air Roast, Air Broil and Air Reheat, or use traditional Bake, Slow Cook, Broil, Proof, and Keep Warm Cooking Modes.
Smart Feature Updates
Stay on top of the latest cooking features and unlock new ones over time. Explore more ways to cook with updates through the Whirlpool app. *Appliance must be connected. WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at whirlpool.com/connect.
Griddle Zone
Bring a whole new world of cooking capabilities to your cooktop with Griddle Zone. Two individual heating elements combine to form one larger one, making it easy to cook up all that delights, all at once.
Air Broil
Melt, char and sear in a snap with Air Broil. Our high-speed fan drives intense heat directly to the top of the oven. Prepare juicy chops, crispy vegetables and gooey s'mores with the added power of intense air-driven heat.
Air Roast
Seal in flavors and juices for meat and poultry with Air Roast. Our high-speed fan drives air flow to optimize heat through longer cook times. Enjoy the full flavor of hearty dishes like pot roast and whole chicken.
Air Reheat
Skip microwaving and add crispness to leftovers like pizza with Air Reheat. Our high-speed fan drives heat to quickly bring food up to temp.
Edge-to-Edge Glass Cooktop
Upgrade your kitchen with the streamlined design of the Edge-to-Edge Glass Cooktop. Creating an easy transition to your countertop and allowing you to move pots and pans easily from your counter to the cooking surface.
Dishwasher Safe Air Fry Basket Included
For easy cleaning, put the included Dishwasher-Safe Air Fry Basket right in the dishwasher when it gets messy.
Smart Range
When you’re busy elsewhere, use your smartphone to get dinner started by remotely preheating the oven. Or, when your hands are full, use your compatible voice-enabled device to adjust the cook time or temperature with a voice command.**Appliance must be set to remote enable. WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at whirlpool.com/connect.
FlexHeat™ Dual Radiant Element
Boil fast and customize your element size for large or small cookware with the FlexHeat™ Dual Radiant Elements, designed with a 9" inner ring and 12" expandable outer ring.
Steam Clean
Use the Steam Clean setting to quickly and easily loosen light messes inside the oven without harsh chemicals or cleaners—just add water, run the cycle and wipe away.
Self Clean
Easily clean your oven with the adjustable Self Clean cycle that can be customized based on the amount of spills and splatters.
Easy Access Knobs
Upgrade your kitchen with a seamless look while adding convenience to your cooktop with Easy Access Knobs. The control knobs have been moved to the front of the unit, making it easier to adjust heat without reaching over pots and pans.
No Preheat Mode
Take preheating off your plate with No Preheat Mode. Simply place your food in the oven and start baking. The oven will adjust the cook time for frozen pizzas and more.
Warm Zone
Use the designated Warm Zone to keep your food warm on the cooktop as you prep the rest of your meal.
Keep Warm Setting
Use the Keep Warm setting in the oven to help your dishes stay warm until your family is ready to dig in.
Sabbath Mode
Sabbath mode keeps the oven in Bake mode until it can be shut off, allowing you to cook and warm food during the Sabbath. All other oven settings, including temperature displays, sounds, changes in light status and cleaning cycles will be disabled.
Proof Cycle
Designed to maintain a low temperature, the Proof Cycle provides ideal conditions to properly activate yeast allowing your baked goods to rise.
Air Baking
Go from gooey to golden and get even results when baking on multiple racks with Air Baking. Our high-speed fan optimizes air flow and drives consitent heat throughout the oven. Get golden results on breads, pastries and more.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 288.11 lbs. |
| Total of Cubes | 23.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 288.11 lbs. |
Cooktop Details
| Auto Re-ignition | No |
| Cooktop Control Knob Type | Plastic |
| Cooktop Control Location | Backguard |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Griddle Included | Optional Accessory |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Ignition Type | N/A |
| Cooktop Control Knob Color | White |
| Cooktop Surface Color | Black |
Exterior Details
| Door Type | Glass |
| Oven Control Knob Type | N/A |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Tap Touch |
| Oven Window Size | Extra Large |
| Door Lock | No |
| Handle Color | Black Stainless |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Knob Color | White |
| Knob Type | Plastic |
Element/Burner Details
| Center Rear Element-Burner Power | 100W |
| Center Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Center Rear Element-Burner Type | Warming |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Left Front Element-Burner Power | 1800W |
| Left Front Element-Burner Size | 8in. |
| Left Front Element-Burner Type | Bridge |
| Left Rear Element-Burner Power | 1800W |
| Left Rear Element-Burner Size | 8in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Bridge |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Right Front Element-Burner Power | 1000W/3000W |
| Right Front Element-Burner Size | 12in./9in. |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Single |
| Right Rear Element-Burner Power | 1,200W |
Details
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | Yes |
| Range Configuration | Freestanding |
| Range Type | Freestanding |
| Natural Gas Convertible | No |
| Temperature Probe | No |
| Oven Selections | Air Baking, Air Roast, Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Convect Modes, Cook Time Indicator, Delay Start, Keep Warm/Warm Hold, Language Conversion, No Preheat, No |
Controls
| Display Color | White |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
| Watts | 12 |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | No |
| Star K Certified | Kosher Consumer Friendly |
| UL | No |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47.88 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 183 lbs. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 28 in |
| Depth Closed Including Handles | 28 in |
| Gross Weight | 183 lbs |
| Net Weight | 167 lbs |
| Depth Closed Excluding Handles | 25.313 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46.688 in |
| Maximum Height | 47.875 in |
| Minimum Height | 46.875 in |
| Oven Interior Depth | 20.75 in |
| Oven Interior Height | 21.375 in |
| Oven Interior Width | 24.375 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 223 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 223 lbs. |
| Source | Calculation |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Broiler Location | Top Center |
| Convection Element Type | True Convection |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cleaning Type | Self Clean + Steam Clean |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Light Type | Halogen |
| Temperature Probe | No |
| Bake Element Power | 2,400 W |
| Broiler Element Power | 3,400 W |
| Number of Oven Racks | 3 |
| Oven Rack Type | 2 Standard and 1 Max Capacity |
| Interior Color | Blue Graphite |
Smart Compatibility
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, Nest, iOS |
| Works With | App, Bluetooth, Remote Access, Voice Controlled, WiFi |
Features
| Range Features | Air Fry |
Capacity
| Volume | 26.315 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












