4.8 Cu. Ft. Freestanding Electric Range with FlexHeat Dual Radiant Element - WFE320M0EB
4.8 Cu. Ft. Freestanding Electric Range with FlexHeat Dual Radiant Element
Model: WFE320M0EB












4.8 Cu. Ft. Freestanding Electric Range with FlexHeat Dual Radiant Element
Model: WFE320M0EB
Key Features
Counter Depth Range
FlexHeat Dual Radiant Element
Easy Wipe Ceramic Glass Cooktop
EasyView Large Oven Window
#1 Selling Appliance Brand in the U.S.A.
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Counter Depth Range
FlexHeat Dual Radiant Element
Easy Wipe Ceramic Glass Cooktop
EasyView Large Oven Window
#1 Selling Appliance Brand in the U.S.A.
Specifications
Dimensions
| Capacity | 4-4/5 |
| Cutout Depth | 24.0 in |
| Cutout Height | 36.0 in |
| Cutout Width | 30.0 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 25-5/16 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-3/4 in |
| Depth | 27-3/4 in |
| Height | 47-7/8 in |
| Maximum Height | 47-7/8 in |
| Minimum Height | 46-7/8 in |
| Width | 29-7/8 in |
Configuration and Overview
| Size | 30 in |
| Fuel Type | Electric |
| Range Type | Freestanding |
| LP Convertible | No |
Oven Details
| Door Removable | Yes |
| Drawer Type | Storage Drawer |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Interior Color | Grey |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Interior Width | 24-1/2 in |
| Oven Interior Depth | 18-1/2 in |
| Oven Interior Height | 18-1/8 in |
| Hidden Bake Element | No |
Appearance
| Handle Material | Plastic |
Cooktop Details
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Cooktop Control Location | Backguard |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Left Front Element-Burner Size | 9""/6"" |
| Left Rear Element-Burner Size | 6"" |
| Right Front Element-Burner Size | 9"" |
| Right Rear Element-Burner Size | 6"" |
Details
| Bake Element Power | 2400W |
| Broiler Element Power | 3400W |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Oven Cleaning Type | Manual Clean |
| Number of Rack Guides | 5 |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Refinements
| Features | Sabbath Mode/Star-K Certification |
Controls
| Knob Color | Color Coordinated/Black on Stainless |
| Knob Type | Dishwasher-Safe Plastic |
Features
| Natural Gas Convertible | No |
Exterior
| Oven Window Size | Extra Large |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 Inch |
| Shipping Height | 52 Inch |
| Shipping Length | 32 Inch |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 264.76 Ibs |
| Total of Cubes | 21.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 264.76 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










