Gas Range, 30", 5 Burners, LPG - RGV2305LN
Key Features
Cooktop power
Total control
Easy to clean
Instant visibility
Cooking flexibility
Design quality
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Cooktop power
Total control
Easy to clean
Instant visibility
Cooking flexibility
Design quality
Specifications
Gas requirements
| Fitting and pipe | ½ NPT, min. â…" Ø flex line |
Main oven features
| Capacity usable (AHAM) | 3.4cu ft |
| Capacity total (AHAM) | 4.6cu ft |
| Shelf positions | 5 |
Oven features
| Full extension telescopic sliding shelves | 3 |
| Full extension telescopic sliding shelves | Yes |
Main oven functions
| Bake | 28000BTU |
| Broil | 19000BTU |
| Number of main oven functions | 3 |
Power requirements
| Supply frequency | 60 |
| Supply voltage | 120 |
| Rated current | 15A |
| Supply frequency | 60Hz |
Rangetop features
| Sealed Dual Flow Burners™ | 5 |
| Simmer on all burners | 140°F |
| Vent trim included | Flat vent trim |
| Sealed range top | Yes |
| Vent trim included | Yes |
Rangetop Performance
| Max burner power | 23500BTU |
| Power back left | 18500BTU |
| Power back right | 18500BTU |
| Power centre | 23500BTU |
| Power front right | 18500BTU |
| Total cooktop power | 97500BTU |
| Power front left | 18500BTU |
| Power centre | 23500 BTU |
| Power front right | 18500 BTU |
| Power back right | 18500 BTU |
| Power back left | 18500 BTU |
Capacity
| Capacity total (AHAM) | 4.6cu ft |
| Capacity usable (AHAM) | 3.4cu ft |
Gas Requirements
| Fitting and pipe | ½ NPT, min. â…" ∅ flex line |
Cleaning
| Dishwasher proof trivets | Yes |
Installation Dimensions
| Height (excluding vent trim) | 35 3/4 - 36 3/4" |
Controls
| Electric circuit | 3 wire |
| Metal illuminated dials | Yes |
Oven performance
| Bake | 28000 BTU |
Safety
| Full extension telescopic sliding shelves | Yes |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Other
| Fitting and pipe | ½ NPT, min. â…" Ø flex line |
| Capacity total (AHAM) | 4.6cu ft |
| Capacity usable (AHAM) | 3.4cu ft |
| Shelf positions | 5 |
| Bake | 28000BTU |
| Broil | 19000BTU |
| Number of main oven functions | 3 |
| Supply frequency | 60 |
| Supply voltage | 120 |
| Simmer on all burners | 140°F |
| Vent trim included | Flat vent trim |
| Max burner power | 23500BTU |
| Power back left | 18500BTU |
| Total cooktop power | 97500BTU |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 44 in. |
| Length | 29.13 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 49 in. |
| Shipping Length | 34.13 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 275.43 lbs. |
| Total of Cubes | 22.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 275.43 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.















