$3,799.95
Autograph Edition 36 In. 4.6 Cu. Ft. Legacy Dual Fuel Range With 6 Burner Gas Cooktop And Electric Convection Oven In Stainless Steel And Polished Gold Accents - RAZ36G
Autograph Edition 36 In. 4.6 Cu. Ft. Legacy Dual Fuel Range With 6 Burner Gas Cooktop And Electric Convection Oven In Stainless Steel And Polished Gold Accents
Model: RAZ36G






















Autograph Edition 36 In. 4.6 Cu. Ft. Legacy Dual Fuel Range With 6 Burner Gas Cooktop And Electric Convection Oven In Stainless Steel And Polished Gold Accents
Model: RAZ36G
$3,799.95
Key Features
Triple Layer Glass
Porcelain Cooktop
Stay-put Hinges
Italian Burners
Adjustable Legs
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Triple Layer Glass
Built to insulate, increase efficiency and keep the kitchen cool.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Stay-put Hinges
Heavy-duty hinges imported from Italy are fluid and stable, ensuring a feel and ultimate convenience.
Italian Burners
Handcrafted Italian burners offer the best in the industry when it comes to heat retention and distribution.
Adjustable Legs
Twist legs to adjust the total range height anywhere from 36” to 38.5”.
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 Inch |
| Shipping Height | 41.13 Inch |
| Shipping Length | 32.5 Inch |
| Shipping Weight | 293 lbs |
| Total of Shipping Weight | 293 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 Inch |
| Height | 36.13 Inch |
| Depth | 27.5 Inch |
| Weight | 253 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 255.54 Ibs |
| Total of Cubes | 20.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 255.54 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 35.75 in. W x 27.5 in. D x 36.125 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.50 |
| Product Width (in.): | 35.75 |
| Product Height (in.): | 36.13 |
| Oven Interior Dimensions (in): | 24.875 in. W x 17.75 in. D x 16 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 41.8 |
| Range Size (Width): | 36 in. |
Details
| Appliance Category: | Freestanding Range |
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Polished Gold |
| Back Left Burner BTU: | 12500 |
| Back Right Burner BTU: | 4500 |
| Front Left Burner BTU: | 18000 |
| Front Right Burner BTU: | 12500 |
| Total BTUs: | 67500 |
| Cooktop Features: | (6) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Capacity of Oven (cu. ft.): | 4.6 |
| Product Weight (lb.): | 253 |
| Fuel Type: | Convection Electric Oven- Gas Cooktop |
| Oven Features: | Manual Clean- Convection Electric- 4.6 cu.ft. deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal |
| Voltage: | 240vac |
| Frequency: | 60Hz |
| Amps: | 15A |
| Convection Fan: | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











