$4,049.95
AutographEdition 36 in. 4.6 cu. ft. Dual Fuel Range with Gas Stove and Electric Oven in Fingerprint Resistant DuraSnow Stainless Steel with Black Matte Door and Champagne Bronze Accents - RASZBLM36CB
AutographEdition 36 in. 4.6 cu. ft. Dual Fuel Range with Gas Stove and Electric Oven in Fingerprint Resistant DuraSnow Stainless Steel with Black Matte Door and Champagne Bronze Accents
Model: RASZBLM36CB





















+11more
AutographEdition 36 in. 4.6 cu. ft. Dual Fuel Range with Gas Stove and Electric Oven in Fingerprint Resistant DuraSnow Stainless Steel with Black Matte Door and Champagne Bronze Accents
Model: RASZBLM36CB
$4,049.95
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Dimensions
| Dimensions | 35.75 in. W x 27.5 in. D x 36.125 in. H |
| Oven Interior Dimensions (in) | 24.875 in. W x 17.75 in. D x 16 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.) | 41.8 |
| Range Size (Width) | 36 in. |
Details
| Appliance Category | Freestanding Range |
| Color/ Finish Family | Satin Stainless Steel with Black Matte Door |
| Hardware Color/Finish | Champagne Bronze |
| Back Left Burner BTU | 12500 |
| Back Left Middle Burner BTU | - |
| Back Right Middle Burner BTU | - |
| Back Right Burner BTU | 4500 |
| Front Left Burner BTU | 18000 |
| Front Left Middle Burner BTU | - |
| Front Right Middle Burner BTU | - |
| Front Right Burner BTU | 12500 |
| Fish Burner BTU | - |
| Total BTUs | 67500 |
| Cooktop Features | (6) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type | Manual Front Control |
| Capacity of Oven (cu. ft.) | 4.6 |
| Fuel Type | Convection Electric Oven- Gas Cooktop |
| Oven Features | Manual Clean- Convection Electric- 4.6 cu.ft. deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal |
| Voltage | 240vac |
| Frequency | 60Hz |
| Amps | 15A |
| Convection Fan | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 Inch |
| Shipping Height | 41.13 Inch |
| Shipping Length | 32.5 Inch |
| Shipping Weight | 293 lbs |
| Total of Shipping Weight | 293 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 Inch |
| Height | 36.13 Inch |
| Depth | 27.5 Inch |
| Weight | 253 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 255.54 Ibs |
| Total of Cubes | 20.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 255.54 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











