$2,499.95
30 In. 4.0 Cu. Ft. Legacy Dual Fuel Range With 4 Burner Gas Cooktop And Electric Convection Oven In Stainless Steel With Satin Stainless Steel Door - RASN30
30 In. 4.0 Cu. Ft. Legacy Dual Fuel Range With 4 Burner Gas Cooktop And Electric Convection Oven In Stainless Steel With Satin Stainless Steel Door
Model: RASN30























30 In. 4.0 Cu. Ft. Legacy Dual Fuel Range With 4 Burner Gas Cooktop And Electric Convection Oven In Stainless Steel With Satin Stainless Steel Door
Model: RASN30
$2,499.95
Key Features
ZLINE Legacy Series
Custom Door Finish
Professional Dual Fuel Cooking
Italian-Made Sealed Burners
Landscape Oven Window
Large Oven Capacity
Premium Oven Insulation
Adjustable Range Height
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
ZLINE Legacy Series
The Legacy Professional Range Series represents the foundation for ZLINE’s family-focused mission of attainable luxury
Custom Door Finish
Outfit your ZLINE Legacy Dual Fuel Range with a beautiful Satin Stainless Steel oven door
Professional Dual Fuel Cooking
Optimize every meal with even heat distribution thanks to high-performance technology of a gas cooktop and an electric convection oven
Italian-Made Sealed Burners
Industry-leading gas cooktop includes 4 hand-cast burners with 1,000 - 18,000 BTUs of cooking power
Landscape Oven Window
ZLINE Legacy Series ranges feature a sleek Landscape oven door design that provides ample viewing space to ensure your dishes are perfectly cooked
Large Oven Capacity
A 4.0 cu. ft oven fits pans up to 23 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
Premium Oven Insulation
Triple layered glass and an aluminum mesh seal offers superior heat retention and consistent temperatures
Adjustable Range Height
Easy adjustable legs let you modify the total range height anywhere from 36 inches to 38.5 inches
Stunning Stainless Steel
Featuring high-grade 304 grade stainless steel with durable cast iron grates that exceed industry standards
StayPut Oven Door Hinges
Designed to support the full weight of the oven door, offering additional convenience and safety
Smooth Glide Ball-Bearing Oven Racks
2 durable ball-bearing oven racks provide extra convenience and ease when working with larger dishes
Dual Oven Lights
Illuminate your oven space with dual halogen lighting, controlled by a switch located on the front control panel
Minimal Cleaning
Hand-finished porcelain one-piece cooktop allows for easy cleaning and maintenance
LP Conversion Kit
Comes equipped with an LP conversion kit to convert the cooktop from natural gas to liquid propane (must be done by a professional), offering versatility with your cooking preference
Industry First Lifetime Burner Warranty
Limited lifetime warranty on ZLINE Italian burners includes part replacements for burners and burner caps, and parts and labor for spark tips if parts prove to be defective in materials or workmanship
Manufacturer Warranty
1-year parts and service warranty
Additional Assembly Required
This product ships in multiple boxes and will require minimal assembly upon arrival
Triple Layer Glass
Built to insulate, increase efficiency and keep the kitchen cool.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Stay-put Hinges
Heavy-duty hinges imported from Italy are fluid and stable, ensuring a feel and ultimate convenience.
Italian Burners
Handcrafted Italian burners offer the best in the industry when it comes to heat retention and distribution.
Adjustable Legs
Twist legs to adjust the total range height anywhere from 36” to 38.5”.
Specifications
Other
| Interior Oven Dimensions | 26.5" W x 18.5" D x 14" H |
| Burner Fuel | Natural Gas and Liquid Propane Convertible |
| Oven Fuel | Electric Convection Oven |
| Electrical Requirement | 240V/60Hz/30A |
| Oven Capacity (cu.ft) | 4.0 cu. ft. |
| Number of Burners | 4 |
| Cooktop BTUs | Front Right Sealed Dual Burner BTU: 18000Front Left Sealed Single Burner BTU: 10000Rear Left Sealed Single Burner BTU: 4500Rear Right Sealed Single Burner BTU: 12500 |
| Material | Stainless Steel |
| Convection Fan | Yes |
| Warranty | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 230 lbs. |
| Width | 29.75 Inch |
| Height | 36.13 Inch |
| Weight | 230 lbs |
| Depth | 27.5 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 270 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 270 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 34.75 Inch |
| Shipping Height | 41.13 Inch |
| Shipping Length | 32.5 Inch |
| Shipping Weight | 270 lbs |
| Total of Shipping Weight | 270 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 217.55 lbs. |
| Total of Cubes | 17.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 217.55 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 17.11 ft³ |
| Dimensional Weight | 212.65 Ibs |
| Total of Cubes | 17.11 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 212.65 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 29.75 in. W x 27.5 in. D x 36.125 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.50 |
| Product Width (in.): | 29.75 |
| Product Height (in.): | 36.13 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 41.8 |
| Range Size (Width): | 30 in. |
Details
| Appliance Category: | Freestanding Range |
| Color/ Finish Family: | Satin Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | N/A |
| Back Left Burner BTU: | 4500 |
| Back Right Burner BTU: | 10000 |
| Front Left Burner BTU: | 18000 |
| Front Right Burner BTU: | 12500 |
| Total BTUs: | 45000 |
| Cooktop Features: | (4) Burners with Enamel Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Capacity of Oven (cu. ft.): | 4 |
| Product Weight (lb.): | 230 |
| Fuel Type: | Convection Electric Oven- Gas Cooktop |
| Oven Features: | Manual Clean- Convection Electric- 4.0 cu.ft. deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal |
| Voltage: | 240V |
| Frequency: | 60Hz |
| Amps: | 15 |
| Convection Fan: | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











