Hotpoint® 24" Free-Standing Front-Control Electric Range - RAS300DMWW
Hotpoint® 24" Free-Standing Front-Control Electric Range
Model: RAS300DMWW














Product Video

Hotpoint® 24" Free-Standing Front-Control Electric Range
Model: RAS300DMWW
Replaced By
Key Features
Front controls
Lift-up cooktop
Two oven racks
Standard clean oven
One-piece durable handle
Chrome drop bowls
Standard window
Cooktop "On" Indicator Light
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Front controls
Easily operate your range stove without reaching over hot pots and pans
Lift-up cooktop
Quickly clean up spills and remove crumbs from the subtop
Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
Standard clean oven
Smooth surface makes cleaning by hand easier
One-piece durable handle
Strong and l ong-lasting
Chrome drop bowls
Contain spills and remove for easy cleaning
Standard window
Provides a convenient viewing area to check the progress of food
Cooktop "On" Indicator Light
Know when an element is on
Storage drawer
Ideal for cookware and kitchen accessories
Sensi-temp technology
Enjoy the same cooking power as a traditional coil with an added safety feature that meets the new UL858 Household Electric Ranges Standard for Safety
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FILTER
| App Filter - Cleaning Type | Manual |
| App Filter - Voltage | 240V |
| App Filter - Cooking Technology | Traditional |
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 24 in. |
| App Filter - Control Type | Rotary knobs |
| App Filter - Product Type | Ranges Free-Standing Single Oven |
| App Filter - Fuel Type | Electric |
| App Filter - Convection | No |
| App Filter - Cooktop Type | Coil |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Element - Right Front | 8" 2400W Temp Limiting Coil |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Fuel Type | Electric |
| OU Certified | No |
| Oven Cooking Modes | Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Type | Coil |
| Element - Left Rear | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Sabbath Mode | Yes |
| Element - Right Rear | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Control Location | Upfront |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 |
| Leveling System | Easy Level System |
| Cooking Technology | Traditional |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 9.3 |
| Bake Wattage | 2000W |
| Electrical Requirements | 208/240V;60Hz |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 2400W |
| KW Rating at 208V | 7.2 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Oven Window |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Handle Color | White |
| Door Swing | Pull-Down |
| Color Appearance | White |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 2.9 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 41.88 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 101 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 46.88 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 141 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 141 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 15.32 ft³ |
| Dimensional Weight | 190.5 lbs. |
| Total of Cubes | 15.32 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 190.5 lbs. |
Where to Buy Hotpoint Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












