24" 2.8 cu. ft. Induction Range with a 3 Element Stove and Electric Oven - RAINDBLM24
24" 2.8 cu. ft. Induction Range with a 3 Element Stove and Electric Oven
Model: RAINDBLM24






















24" 2.8 cu. ft. Induction Range with a 3 Element Stove and Electric Oven
Model: RAINDBLM24
Replaced By
36 In. 4.6 Cu. Ft. Legacy Dual Fuel Range With 6 Burner Gas Cooktop And Electric Convection Oven In Stainless Steel
Model: RA36

$2,899.95
Key Features
Professional Induction Cooking - Achieve an incredibly fast boil that is 50% faster than competing cooktops
Minimize Cleaning - Enjoy an easy one-swipe clean up with a smooth-surface Schott-Ceran glass cooktop
Safe Cooktop Surface - Advanced induction technology will only heat your cookware and food, allowing the area around the cooktop to be safe to touch
LED Knob Indicators - Front control knobs will illuminate when the cooktop or oven is in use, providing additional safety and convenience
Large Oven Capacity - 2.8 cu. ft oven capacity that fits pans up to 15 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
Premium Oven Insulation - 3 layered glass and aluminum mesh seal offers superior heat retention and a consistent temperature, creating perfect dishes every time
Smooth Glide Ball-Bearing Oven Racks - Durable ball-bearing oven racks provide extra convenience and ease when working with larger dishes
StayPut Oven Door Hinges - Designed to support the full weight of the oven door, offering additional convenience and safety
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Professional Induction Cooking - Achieve an incredibly fast boil that is 50% faster than competing cooktops
Minimize Cleaning - Enjoy an easy one-swipe clean up with a smooth-surface Schott-Ceran glass cooktop
Safe Cooktop Surface - Advanced induction technology will only heat your cookware and food, allowing the area around the cooktop to be safe to touch
LED Knob Indicators - Front control knobs will illuminate when the cooktop or oven is in use, providing additional safety and convenience
Large Oven Capacity - 2.8 cu. ft oven capacity that fits pans up to 15 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
Premium Oven Insulation - 3 layered glass and aluminum mesh seal offers superior heat retention and a consistent temperature, creating perfect dishes every time
Smooth Glide Ball-Bearing Oven Racks - Durable ball-bearing oven racks provide extra convenience and ease when working with larger dishes
StayPut Oven Door Hinges - Designed to support the full weight of the oven door, offering additional convenience and safety
Dual Oven Lights - Illuminate your oven space with dual lighting, controlled by a switch located on the front control panel
Professional Look and Feel - Featuring high grade 304 grade stainless steel
Adjustable Oven Height - Easy adjustable legs allow you to adjust the total range height anywhere from 36 inches to 38.5 inches
Manufacturer Warranty - 1 year parts and service warranty
This product ships in multiple boxes and will require minimal assembly upon arrival
Specifications
Product Details
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension | 24 in W x 27.4 in D x 36 in H |
| Lighting | Dual Lighting, controlled by light switch on front control panel |
| Voltage | 240V/60Hz/30A |
| Control Type | Durable Front Control |
| Material | Black Stainless Steel frame with 1 Piece Enamel Top- Italian made hinges and burners Overall BTU |
| Warranty | 1 Year |
| UPC | 810021143620 |
| Certifications | ETL Listed |
| Product Weight | 205 lbs |
| Installation Type | Free Standing |
| Oven | Convection Dual Fuel Oven- 2.8 cu.ft. deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal |
| Fuel Type | Convection Oven- Gas Cooktop |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











