20" Electric Free-Standing Range - RA720KWH
20" Electric Free-Standing Range
Model: RA720KWH














20" Electric Free-Standing Range
Model: RA720KWH
Key Features
Chrome drip bowls
Coil heating elements
Lift-up cooktop
Two oven racks
Broiler pan with grid
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Chrome drip bowls
Contain spills and remove for easy cleaning
Coil heating elements
Provides consistent and even heat on the cooktop with a plug-in element that is removable for easy cleaning
Lift-up cooktop
Cooktop lifts up for easy access to porcelain-enameled subtop
Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
Broiler pan with grid
Convenient broiler pan can be used when broiling for crisping and browning
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 9.2 |
| Bake Wattage | 2000W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 2400W |
| KW Rating at 208V | 6.9 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
FEATURES
| Element - Right Front | 8" 2100W |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1250W |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 6" 1250W |
| Element - Right Rear | 6" 1250W |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Control Location | Upfront |
| Leveling System | Easy Level System |
| Cooking Technology | Traditional |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 2.4 cu ft |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
Dimensions & Weight
| Width | 20 in. |
| Height | 40.5 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | 114 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25 in. |
| Shipping Height | 45.5 in. |
| Shipping Length | 31.5 in. |
| Shipping Weight | 154 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 154 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 154.42 lbs. |
| Total of Cubes | 12.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 154.42 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











