$1,098.00
Was$1,399.00Save $301.00 (22%)
Only 2 left in stock, order soon!
30” Smart Free-Standing Gas Convection Range with No Preheat Air Fry and EasyWash Oven Tray - PGF700AYFS
30” Smart Free-Standing Gas Convection Range with No Preheat Air Fry and EasyWash Oven Tray
Model: PGF700AYFS

















































































30” Smart Free-Standing Gas Convection Range with No Preheat Air Fry and EasyWash Oven Tray
Model: PGF700AYFS
$1,098.00
Was$1,399.00Save $301.00 (22%)
Only 2 left in stock, order soon! - at Mark's Warehouse
Current Rebates
This model is on display at:
Key Features
Built-In WiFi, Powered by SmartHQ™ App
No Preheat Air Fry
EasyWash™ Oven Tray
18,000 BTU Power Boil Burner
Edge to Edge Cooktop
Reversible Grill and Griddle
Center Oval Burner
Convection
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Built-In WiFi, Powered by SmartHQ™ App
Connect, control and manage your oven from anywhere with your smartphone or tablet (select features require WiFi connection).
No Preheat Air Fry
Cook healthier, crispier versions of your favorite foods in less time, thanks to an air fryer right in your oven that doesn’t require preheating.
EasyWash™ Oven Tray
Revolutionize oven cleaning with the EasyWash™ Oven Tray. This enameled tray can be effortlessly removed for quick rinsing in the sink, or for larger messes, fits in our GE Profile™ dishwashers.
18,000 BTU Power Boil Burner
This 18,000 BTU Power Boil burner produces intense heat to boil water fast.
Edge to Edge Cooktop
Continuous, edge-to-edge cooktop gives you a large cooking space and can handle any cookware.
Reversible Grill and Griddle
This extra-large, reversible grill and griddle combination lets you enjoy the best in cooking versatility.
Center Oval Burner
Custom cookware and griddles easily fit on this powerful fifth central oval burner that offers a flexible cooking solution.
Convection
This convection oven has a rear fan that circulates hot air, ensuring more even browning and cooking results.
Express Preheat
Get food on the table quicker thanks to a fast preheat oven. In just 7 minutes*, you have a preheated oven. *Preheats oven in just 7 minutes, bake mode to preheat beep, 350 degrees, one standard rack.
No Preheat Fresh Reheat
Perfect for leftovers from the night before, the to-go box from your favorite restaurant or refreshing soggy fries to ideal crispiness, this no preheat mode saves you time and delivers flawless results.
No Preheat Pizza
Specifically designed to cook your frozen pizza, this no preheat option saves time and ensures perfect pizza from the crust to the toppings.
GE Profile Connect+
Keep your oven up to date with GE Profile Connect+. Download software upgrades to ensure you always have the latest features, like new Air Fry modes, giving you access to continuous improvements and enhanced cooking experiences.
Oven Storage Drawer
The removable oven storage drawer offers convenient storage for cookware and other kitchen accessories.
Specifications
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Clearview Glass Door |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Control Knobs | Stainless Steel Appearance |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Stainless |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Oven Door Features | Full-Wrapped Stainless |
FEATURES
| Cooking System | Convection |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 9,500 BTU |
| Oven Interior | Black Enamel |
| Oven Control Features | Chef Connect (App) |
| Oven Rack Features | 2 Nickel Racks |
| Burner - Left Rear | 5,000 BTU |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean with Easy Wash Oven Tray |
| Griddle | Integrated Reversible Cast Grill/Griddle (Included) |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates with Reversible Grill/Griddle |
| Cooktop Burner Grate Material | Standard Cast |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Burner - Center | 8,000 BTU |
| Interior Oven Light | 1 Light |
| WiFi Connect | Built-In |
| Control Location | Backsplash |
| Express Preheat | Yes |
| Control Type | Cap Touch Controls |
| Burner - Left Front | 18,000 BTU Power Boil |
| Drawer Type | Storage |
| Sabbath Mode | Yes |
| Cooking Technology | Convection |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Front | 15,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Cooktop Surface | Edge-to-Edge |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Cooktop Surface | Black |
| Oven Control Features | Timer |
| Oven Control Features | Delay Start (App) |
| Oven Control Features | Bluetooth |
| Oven Control Features | WiFi |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Convection Bake |
| Oven Control Features | Convection Roast |
| Oven Control Features | Cook Time |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Cooking Modes | Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Cooking Modes | No Preheat Air Fry |
| Oven Cooking Modes | No Preheat Pizza |
| Oven Cooking Modes | Fresh Reheat |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 153 lb |
| Depth Without Handle | 25.5 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 165 lb |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 47.25 in |
| Overall Depth | 27.875 in |
| Depth with Door Open | 47.5 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
ACCESSORIES
| Air Fry Basket | Optional- JXAFTRAY1VSS |
| EasyWash™ Oven Tray | Replacement - JXEZTRAY2 |
| Center Grate | Optional - JXGRATE2 |
| Griddle Accessory | Integrated Reversible Grill/Griddle (Included) |
| Extension Rack | Optional - JXXTNRCK2 |
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 18.0; (1) 15.0; (1) 8.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Electrical Requirements | 120V |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 13A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (2) 15.0; (1) 8.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Broiler Wattage | 1175W |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 14.0 Bake/ 6.0 Broil |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 12.0 Bake/ 5.5 Broil |
| Hertz | 60 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










