Series 30" Free-Standing Gas Double Oven with Convection Range - PGB950SEFSS
Series 30" Free-Standing Gas Double Oven with Convection Range
Model: PGB950SEFSS

























Product Video

Series 30" Free-Standing Gas Double Oven with Convection Range
Model: PGB950SEFSS
Key Features
Double oven 6.8 cu. ft. total capacity
Self-clean, heavy-duty roller rack
Stainless steel, deep-recessed cooktop
Dual broil
Gas convection oven
Black gloss oven interior
19,000 BTU tri-ring burner
Reversible cast-iron griddle/grill
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Double oven 6.8 cu. ft. total capacity
Large capacity is ideal for big meals
Self-clean, heavy-duty roller rack
Easily access items with a rack that glides smoothly
Stainless steel, deep-recessed cooktop
Contains spills for quick and easy cleaning
Dual broil
Meats and veggies broil evenly
Gas convection oven
Circulates heat for high-quality results
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
19,000 BTU tri-ring burner
Offers the flexibility of three different burners
Reversible cast-iron griddle/grill
Two great ways to cook
Center oval burner
Large oval fifth burner is ideal for griddle or odd-size cookware
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 225 lb |
| Depth Without Handle | 27.75 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 9-1/2 x 19-1/8 - Upper; 24 x 15 x 20-5/8 - Lower |
| Depth with Door Open | 44 in |
| Approximate Shipping Weight | 245 lb |
| Overall Depth | 29 1/2 in |
| Overall Height | 47 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
FEATURES
| Configuration | Double Oven Range |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Interior Oven Light | 1 Auto Incandescent (Both Ovens) |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Control Features | Dual Broil (Upper Oven) |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | 2 Reinforced Flat Self-Clean Racks |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean (Both Ovens) |
| Griddle | Reversible Cast Grill/Griddle |
| Product Type | Free-Standing Double Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates with Griddle |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast Iron |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Burner - Center | 10,000 BTU Oval |
| Burner - Right Front | 19,000 BTU Tri-ring |
| Cooktop Surface | Stainless Steel |
| Burner - Left Front | 11,000 BTU |
| Control Type | Glass Touch Controls |
| Cooking Technology | Traditional Upper; Convection Lower |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Rack Features | 1 Self-Clean Roller Rack |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle | Stainless Steel |
| Control Knobs | Weighted Stainless Steel Appearance |
| Color Appearance | Stainless Steel/Gray |
| Handle | Designer Style |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 19.0; (1) 11.0; (1) 9.5; (1) 5.0; (1) 10.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 10.0; (1) 9.5; (1) 15.0; (1) 5.0; (1) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 12.0 / 13.5 - Upper; 14.0 / 0.0 - Lower |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 10.0 / 12.5 Upper; 13.5 / 0.0 Lower |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.5 Upper / 4.3 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.80 cu ft |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 9-1/2 x 19-1/8 - Upper; 24 x 15 x 20-5/8 - Lower |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 225 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 265 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 265 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 300.84 lbs. |
| Total of Cubes | 24.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 300.84 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










