Series 30" Free-Standing Self Clean Gas Range with Warming Drawer - PGB945SEFSS
Series 30" Free-Standing Self Clean Gas Range with Warming Drawer
Model: PGB945SEFSS






















Product Video

Series 30" Free-Standing Self Clean Gas Range with Warming Drawer
Model: PGB945SEFSS
Key Features
Bridge zone
Chef's griddle
Center round burner
Stainless steel, deep-recessed cooktop
Gas convection oven
Heavy-duty, self-clean roller rack
Self-clean with Steam Clean option
Warming drawer
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Bridge zone
Cook griddle favorites from the convenience of your range
Chef's griddle
Ideal for complete meals and healthy options
Center round burner
Ideal for delicate foods and sauces
Stainless steel, deep-recessed cooktop
Contains spills for quick and easy cleaning
Gas convection oven
Circulates heat for high-quality results
Heavy-duty, self-clean roller rack
Provide easy access to oven interior
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Warming drawer
Variable temperature control keeps foods warm
Heavy-cast, continuous grates
Allow for easy movement of pans between burners
Dual broil
Meats and veggies broil evenly
19,000 BTU tri-ring burner
Offers the flexibility of three different burners
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 225 lb |
| Depth Without Handle | 27.75 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 20-5/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 245 lb |
| Overall Depth | 29 1/2 in |
| Overall Height | 47 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
FEATURES
| Configuration | Range with Warming Drawer |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Interior Oven Light | 1 Auto Incandescent |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Control Features | Steam Clean |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | 2 Flat Self-Clean Racks |
| Burner - Left Rear | 9,100 BTU Bridge |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Griddle | Chef Griddle |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates with Griddle |
| Cooktop Burner Grate Material | Continuous Cast Iron |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Burner - Center | 5,000 BTU Round |
| Burner - Right Front | 19,000 BTU Tri-ring |
| Cooktop Surface | Stainless Steel |
| Burner - Left Front | 9,100 BTU Bridge |
| Drawer Type | Warming Drawer |
| Control Type | Glass Touch Controls |
| Cooking Technology | Convection |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Dual Broil |
| Oven Control Features | Gas Cooktop Lockout |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Rack Features | 1 Self-Clean Roller Rack |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle | Stainless Steel |
| Control Knobs | Weighted Stainless Steel Appearance |
| Color Appearance | Stainless Steel/Gray |
| Handle | Designer Style |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 19.0; (2) 9.1; (2) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (2) 9.1; (1) 15.0; (2) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.5 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 20-5/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 225 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 265 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 265 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 300.84 lbs. |
| Total of Cubes | 24.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 300.84 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.60 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










