30" Free-Standing Electric Range with Warming Drawer - PB900DPBB
30" Free-Standing Electric Range with Warming Drawer
Model: PB900DPBB






30" Free-Standing Electric Range with Warming Drawer
Model: PB900DPBB
Key Features
Super-large 5.3 cu. ft. oven capacity
Self-clean oven
Dual size ribbon element
9"/6" Power Boil element
Warming drawer
Warming zone
Self-clean, heavy-duty oven racks
TrueTemp oven system
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Super-large 5.3 cu. ft. oven capacity
Provides an impressively large oven interior to cook more dishes and large meals at once
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Dual size ribbon element
Offers a convenient choice of using a 12" or 9" heating element, depending on the size of the pan
9"/6" Power Boil element
Accommodates various-size pots or pans and 3,000 Watts of power speeds the boiling process
Warming drawer
Convenient drawer keeps breads, desserts or just-cooked foods warm and ready-to-serve
Warming zone
Provides low heat capability for foods, making meal coordination simple
Self-clean, heavy-duty oven racks
Double coated porcelain-enameled racks no longer require hand cleaning
TrueTemp oven system
This feature helps ensure the temperature you set is the temperature you get, with less variance, to give you the baking and broiling performance you desire
QuickSet V oven controls
Features an easy to use design that allows you to set precise cooking temperatures
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 185 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 205 lb |
| Overall Depth | 27 3/8 in |
| Overall Height | 46 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W Power Boil) |
| Configuration | Range with Warming Drawer |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Warming Zone | 1-6" Ribbon (120W) |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 5, Cooktop |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| 9"/12" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Cooktop Surface | Patterned Graphite on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Backsplash |
| Warming Drawer Features | Infinite Control Knob |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Control Type | Touchpads |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Control Type | QuickSet V |
| Cooktop Burner Type | Ribbon |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Function Icons |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light Display |
| Oven Control Features | Preheat Oven Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 13.5 |
| Bake Wattage | 2850W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| KW Rating at 208V | 10.1 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Black Glass Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | Black |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Cream |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.5 in. |
| Length | 27.38 in. |
| Weight | 185 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.5 in. |
| Shipping Length | 32.38 in. |
| Shipping Weight | 225 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 225 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.01 ft³ |
| Dimensional Weight | 273.59 lbs. |
| Total of Cubes | 22.01 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 273.59 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










