Induction Range, 36", 5 Zones with SmartZone, Self-cleaning - OR36SCI6W1
Induction Range, 36", 5 Zones with SmartZone, Self-cleaning
Model: OR36SCI6W1
Induction Range, 36", 5 Zones with SmartZone, Self-cleaning OR36SCI6W1Induction Range, 36", 5 Zones with SmartZone, Self-cleaning OR36SCI6W1Induction Range, 36", 5 Zones with SmartZone, Self-cleaning OR36SCI6W1Induction Range, 36", 5 Zones with SmartZone, Self-cleaning OR36SCI6W1Induction Range, 36", 5 Zones with SmartZone, Self-cleaning OR36SCI6W1Induction Range, 36", 5 Zones with SmartZone, Self-cleaning OR36SCI6W1
+1more
Color : White
White
Type : Electric
This model is on display at:
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Other
Yes
Accessories (included)
Yes
2-pc grill system (Broil pan and Grill rack)Yes
Broil panYes
Broil rackYes
Full extension sliding shelves2 sets (part 578755)
Full extension telescopic shelves2 sets (part 578744)
Capacity
Shelf positions7
Cleaning
Acid resistant graphite enamelYes
Drop down broil elementYes
Flat easy clean glass surfaceYes
Pyrolytic proof shelf runnersYes
Pyrolytic self-cleanYes
Removable oven doorYes
Removable shelf runnersYes
Controls
Audio feedbackYes
Automatic cooking/minute timerYes
Automatic pre-set temperaturesYes
Celsius/Fahrenheit temperatureYes
Electronic clockYes
High resolution displayYes
Laser etched graphicsYes
Precise electronic temperature controlYes
Sabbath modeYes
Toughened fused glass graphicsYes
Turned stainless steel clock buttonsYes
Turned stainless steel clock crown (dial)Yes
Oven features
AeroTech™ technologyYes
Automatic rapid pre-heatYes
Bright chromed, cast zinc dials with illuminated halosYes
Concealed elementYes
ConvectionYes
Electronic oven controlYes
Full extension telescopic sliding shelvesYes
Soft open/close doorYes
Turned stainless steel clock dialYes
Twin cavity fansYes
Warming drawerYes
Oven functions
Aero BakeYes
Aero BroilYes
Aero™ Pastry with Pizza modeYes
BakeYes
Number of functions9
Rapid proofYes
RoastYes
Self-clean functionYes
True AeroYes
Oven performance
Broil power4300W
CoolTouch doorQuadruple glazed
Warming drawer power220W
Power requirements
Connection4-prong [NEMA 14-50P power cord]
Power supply120 / 240 V or 120 / 208 V, 60 Hz
Service40 A
Rangetop features
Auto heat reduceYes
Dual zonesYes
Gentle heatYes
Heat settings9
Hob rear trim3" (part 81654)
Induction cooking technologyYes
SmartZone1
Zone bridgingYes
Rangetop Performance
Centre5500W
Left front3700W
Left rear3700W
Number of cooking zones5
PowerBoostYes
Safety
ADA compliantYes
Advanced cooling systemYes
Anti-tilt bracketYes
Balanced oven doorYes
Catalytic venting systemYes
Child lockYes
CoolTouch doorYes
Non-tip shelvesYes
Pan detection systemYes
Safety time outYes
Spill containment1⁄8 gallon
Spillage auto offYes
Surface hot indicatorsYes
Dimensions & Weight
Width35 in.
Height35 in.
Length25 in.
Weight-
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
Number of Boxes1
Shipping Width40 in.
Shipping Height40 in.
Shipping Length30 in.