$1,674.00
Was$2,299.00Save $625.00 (27%)
30-Inch Wide Double Oven Gas Range With True Convection - 6.0 Cu. Ft. - MGT8800FZ

















30-Inch Wide Double Oven Gas Range With True Convection - 6.0 Cu. Ft.
Model: MGT8800FZ
$1,674.00
Was$2,299.00Save $625.00 (27%)
Key Features
True Convection with Third Element
Fingerprint Resistant Stainless Steel
Hidden Bake Element
Delay Bake Setting
6.0 Total Cu. Ft. Capacity
Better Built Gas Range
Power Preheat
Auto Convect Conversion
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
True Convection with Third Element
True convection uses a powerful third heating element and a sturdy fan to circulate even temperatures for faster baking and roasting.
Fingerprint Resistant Stainless Steel
Easy-to-clean, fingerprint resistant stainless steel keeps your range looking as good on the outside as it works on the inside.
Hidden Bake Element
A Hidden Bake Element under the floor of the oven creates a smooth surface inside the oven that’s easy to clean.
Delay Bake Setting
With the Delay Bake setting, you can place your dishes inside the oven and program when you want the baking to begin.
6.0 Total Cu. Ft. Capacity
Cook the whole meal at once with two separate ovens and a spacious total capacity of 6.0 cu. ft. in this Maytag® double oven gas range.
Better Built Gas Range
The cast-iron grates and heavy-duty door hinges are built for dependability. Sealed surface burners help prevent leaks making cleaning faster and easier.
Power Preheat
Power Preheat lets you enjoy dinner faster with juicy flavor every time.
Auto Convect Conversion
Auto Convect Conversion adjusts your traditional recipes to the right convection time and temperature without all the complexity.
Oval Burner
The 8,000-BTU oval burner helps ensure even heating when you're cooking with oversized pots and pans.
Double Oven Range
Start the feast on time, every time and cook multiple dishes at different temperatures with two ovens in one.
10-Year Limited Parts Warranty
With a 10-year limited parts warranty on the cooktop burners, oven burners, cast-iron metal grates and cavity, we built these ranges tough enough to keep cooking for years.
Designed, Engineered, and Assembled in the U.S.A.
Maytag® ranges are designed, engineered and assembled in the U.S.A.
Keep Warm
Low heat in the microwave helps food stay warm and ready to serve for up to 60 minutes while you wrap up the rest of your meal.
Power™ Burner
Ranging from 15,000 to 18,000 BTUs, Power™ burners allow for a slow, even sauté and the intense heat for a seared, juicy steak.
Precision Cooking™ System
The Precision Cooking™ system uses sensor heating to help ensure each meal is cooked evenly.
Variable Broil
Adjust the variable broil between 350°F to 500°F for a precise cook on tasty cuts of meat, succulent sweet peppers and more.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Cooktop Details
| Cooktop Control Knob Color | Stainless Steel |
| Cooktop Control Knob Type | Weighted-Plastic |
| Cooktop Control Location | Front |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Color | Black on Stainless |
| Ignition Type | Electronic |
| Heating Element On Indicator Light | No |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Griddle Included | No |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Prop 65 | Standard |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
Other
| Lower Oven Capacity (Cu Ft.) | 3.9 |
| Upper Oven Capacity (Cu Ft.) | 2.1 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 47.13 in. |
| Length | 28.5 in. |
| Weight | 270 lbs. |
| Carton Depth | 30 1/4 |
| Carton Height | 49 1/2 |
| Carton Width | 30 3/4 |
| Cutout Height (in) | 36 |
| Cutout Width (in) | 30 1/8 |
| Depth Closed Excluding Handles | 27 1/4 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46 |
| Gross Weight | 270 |
| Net Weight | 265.0 |
| Cutout Height(IN,inches) | 36.0000 |
| Cutout Width(IN,inches) | 30.1250 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 27.2500 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 46.0000 |
| Depth(IN,inches) | 28.5000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 265 |
| Carton Depth(IN,inches) | 30.2500 |
| Carton Height(IN,inches) | 49.5000 |
| Carton Width(IN,inches) | 30.7500 |
| Cutout Depth Max(IN,inches) | 24.0000 |
| Cutout Height Min(IN,inches) | 36.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 270 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.94 in. |
| Shipping Height | 52.13 in. |
| Shipping Length | 33.5 in. |
| Shipping Weight | 310 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 310 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 289.32 lbs. |
| Total of Cubes | 23.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 289.32 lbs. |
Details
| Fuel Type | Gas |
| LP Convertible | Yes |
| Oven Configuration | Double Oven |
| Power On Indicator Light | No |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Configuration | Double Oven |
| Range Type | Freestanding Double Oven |
| Oven Selections | Audible Signal, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Convect Modes, Cook Time Indicator, Delay Start, Favorites, Language Conversion, Reheat, Sabbath Mode, Start Time, Timer, Warm Hold |
Element/Burner Details
| Center Rear Element-Burner Type | Oval Burner |
| Cooktop Element Style | Gas Burner |
| Left Front Element-Burner Type | Power™ Burner |
| Left Rear Element-Burner Type | Burner |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Right Front Element-Burner Type | Burner |
| Right Rear Element-Burner Type | Burner |
| Center Rear Element-Burner Power | 7,350 BTU |
| Left Front Element-Burner Power | 16,000 BTU |
| Left Rear Element-Burner Power | 5,000 BTU |
| Number of Grates | 3 |
| Right Front Element-Burner Power | 10,000 BTU |
| Right Rear Element-Burner Power | 5,000 BTU |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Extra Large Lower Large Upper |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Knob Type | Weighted-Plastic |
Grate Details
| Number of Grates | 3 |
| Grate Details | Locking Full Width Cast Iron, Matte Finish, Porcelain Coated Cast Grates |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | Yes |
| Bake Element Power | 17,000 BTU Main Oven 13,000 BTU Small Oven |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Type | True |
| Convection Functions | Bake Lower, Roast Lower |
| Interior Color | Grey |
| Lower Oven Capacity | 3.9 cu. ft. |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 1 Upper-2 Lower |
| Number of Rack Guides | 2 Upper-5 Lower |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Oven Cooking System | Thermal Upper-Convection Lower |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Type | Standard |
| Upper Oven Capacity | 2.1 cu. ft. |
Dimensions
| Common Size | 30 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 30-1/8 in |
| Depth | 28-1/2 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 27-1/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46 in |
| Gross Weight | 270 lbs |
| Height | 47-1/8 in |
| Net Weight | 265 lbs |
| Oven Interior Depth | 18-1/8 in |
| Oven Interior Height | 14-4/5 in |
| Oven Interior Width | 25 in |
| Upper Oven Interior Depth | 18-5/8 in |
| Upper Oven Interior Height | 7-37/40 in |
| Upper Oven Interior Width | 25 in |
| Width | 29-15/16 in |
Refinements
| Features | Oval Burner |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Maytag Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










