Electric Range With Air Fryer And Basket - 5.3 Cu. Ft. - MER7700LZ
Electric Range With Air Fryer And Basket - 5.3 Cu. Ft.
Model: MER7700LZ






















360 View
Electric Range With Air Fryer And Basket - 5.3 Cu. Ft.
Model: MER7700LZ
Key Features
Air Fry
5.3 Cu. Ft. Capacity
Proudly assembled in Tulsa, Oklahoma, U.S.A.
An American company for over 100 years
10-Year Limited Parts Warranty
Dishwasher-safe Air Fry basket
Fan convection cooking
High Temp Self Clean
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Air Fry
Air Fry allows you to make your favorite fried foods with a crispy-on-the-outside, juicy-on-the-inside taste using little to no additional oil.
5.3 Cu. Ft. Capacity
Cook the whole meal with plenty of space in this 5.3 cu. ft. capacity electric range.
Proudly assembled in Tulsa, Oklahoma, U.S.A.
We take pride in building strong, reliable appliances for your home. These ranges are proudly assembled by hard-working employees in Tulsa, Oklahoma.
An American company for over 100 years
Whirlpool Corporation started in 1911 in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
10-Year Limited Parts Warranty
With a 10-year limited parts warranty on the glass cooktop, elements and cavity, we built these ranges tough enough to keep cooking for years.
Dishwasher-safe Air Fry basket
Just toss your favorite foods into the 13" x 18" stainless steel basket included in your range for crisp results, and after eating, toss the basket into the dishwasher for easy cleanup.
Fan convection cooking
With two heating elements, fan convection circulates hot air around the oven so you can cook the whole meal at once without having to rotate your dishes for all around baking.
High Temp Self Clean
Fight the toughest baked-in foods in your oven with this high-heat, self-cleaning technology.
5 Elements
With an extra element, you have the flexibility to prepare your meal without juggling pots and pans, getting you to dinner fast.
Delay Bake setting
With the Delay Bake setting, just place your dishes in the oven and program when you want the baking to begin so your food is ready when you are.
Hidden Bake Element
The hidden bake element is sealed under the oven floor to protect it from spills and drips.
Fingerprint resistant stainless finish
The easy-to-clean fingerprint resistant stainless finish keeps your oven looking as good on the outside as it works on the inside.
Warming center
A warming center adds a dedicated cooktop zone to keep your finished food warm while you use the other elements to get the rest of your meal cooked.
9"/6" Dual-Choice™ Element
The 9"/6" Dual-Choice™ element matches the heat to the pan you’re using so you can cook your meal the way you want.
Ceramic Glass cooktop
The smooth ceramic glass cooktop lets you easily wipe spills from all the delicious meals you‘ll prepare.
Designed to last
The ceramic glass cooktop and sturdy door hinges on this Maytag® air fry electric range are built for dependability, while fingerprint resistant stainless finish helps make cleaning easier.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Controls
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | LED |
Details
| Oven Automatic Shut-Off | No |
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Selections | Air Fry, Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Cook Time Indicator, Delay Start, Keep Warm/Warm Hold, Sabbath Mode, Start Time, Timer |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Type | Freestanding |
Cooktop Details
| Cooktop Control Knob Color | Stainless Steel |
| Cooktop Control Knob Type | Plastic |
| Cooktop Control Location | Backguard |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | Yes |
| UL | Yes |
Electrical
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 120 |
Other
| Capacity (Cu Ft) | 5.30 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 160 lbs. |
| Carton Depth | 29 |
| Carton Height | 48 3/4 |
| Carton Width | 32 |
| Cutout Depth (in) | 24 |
| Cutout Height (in) | 36 |
| Cutout Width (in) | 30 |
| Depth Closed Excluding Handles | 25 5/16 |
| Depth Closed Including Handles | 28 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46.688 |
| Gross Weight | 160 |
| Maximum Height | 47 7/8 |
| Minimum Height | 46 7/8 |
| Net Weight | 141.0 |
| Cutout Depth(IN,inches) | 24.0000 |
| Cutout Height(IN,inches) | 36.0000 |
| Cutout Width(IN,inches) | 30.0000 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 25.3125 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 28.0000 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 46.6880 |
| Depth(IN,inches) | 27.7500 |
| Maximum Height(IN,inches) | 47.8750 |
| Minimum Height(IN,inches) | 46.8750 |
| Carton Depth(IN,inches) | 29.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 49.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 31.0000 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 200 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 200 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 285.54 lbs. |
| Total of Cubes | 22.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 285.54 lbs. |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Oven Control Knob Color | Stainless Steel |
| Oven Control Knob Type | Plastic |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Large |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Bake Element Power | 2,400 W |
| Broiler Element Power | 3,400 W |
| Broiler Location | Top Center |
| Convection Element Type | None |
| Convection Functions | No |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Color | Black |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cleaning Type | Adjustable Self Cleaning |
| Oven Cooking System | Convection |
| Oven Light Switch Location | Top of Console |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Type | Standard (Both) |
Dimensions
| Common Size | 30 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth | 27-3/4 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 25-313/1000 in |
| Depth Closed Including Handles | 28 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-86/125 in |
| Gross Weight | 160 lbs |
| Height | 47-7/8 in |
| Maximum Height | 47-7/8 in |
| Minimum Height | 46-7/8 in |
| Net Weight | 141 lbs |
| Oven Interior Depth | 18-1/2 in |
| Oven Interior Height | 18-1/8 in |
| Oven Interior Width | 24-1/2 in |
| Width | 29-7/8 in |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Element/Burner Details
| Center Front Element-Burner Power | 100W |
| Center Front Element-Burner Size | 6in. |
| Center Front Element-Burner Type | Warming |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Left Front Element-Burner Power | 3,000W |
| Left Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Dual |
| Left Rear Element-Burner Power | 1,200W |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Standard |
| Right Front Element-Burner Power | 3,000W |
| Right Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Right Rear Element-Burner Power | 1,200W |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Standard |
Refinements
| Features | Air Fry |
Features
| Range Features | Air Fry |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Maytag Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










