30-inch Wide Gas Range with Convection and Power Burner - 5.8 cu. ft. - MGR8700DS
30-inch Wide Gas Range with Convection and Power Burner - 5.8 cu. ft.
Model: MGR8700DS











30-inch Wide Gas Range with Convection and Power Burner - 5.8 cu. ft.
Model: MGR8700DS
Key Features
Fan Convection
Precision Cooking System
Power Burner
Variable Broil
Max Capacity Rack
Better Built Gas Range
10 Year Limited Parts Warranty - Gas Range
Keep Warm Setting
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Fan Convection
Convection heats food inside and out to seal in flavors, using a fan to circulate air for even temperatures.
Precision Cooking System
The Precision Cooking system combines Precise Preheat, Precise Bake and Precise Broil functions to deliver quick, evenly cooked meals in your oven.
Power Burner
The Power Burner allows for a slow, even saute and the intense heat for a seared, juicy steak.
Variable Broil
Variable broil brings the best results out of broiling with just the right temperatures for quick-cooking tasty meals.
Max Capacity Rack
The max capacity rack dips down to provide you ample space in your oven, while maintaining even cooking.
Better Built Gas Range
The cast-iron grates and heavy-duty door hinges are built for dependability. Sealed surface burners help prevent leaks making cleaning faster and easier.
10 Year Limited Parts Warranty - Gas Range
With a 10-year limited parts warranty on the cooktop burners, oven burners, cast-iron metal grates and cavity, we built these ranges tough enough to keep cookin' for years
Keep Warm Setting
The Keep Warm setting uses low heat to keep food warm in your oven.
Designed, Engineered and Assembled in the USA
From Tulsa, Oklahoma to you, Maytag freestanding ranges are designed, engineered and assembled in the U.S.A.
Specifications
Configuration and Overview
| Size | 30 in |
| Fuel Type | Gas |
| Range Type | Freestanding |
Oven Details
| Drawer Type | Storage Drawer |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Interior Color | Grey |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Oven Light Switch Location | Top of Oven |
| Oven Interior Width | 24-1/8 in |
| Oven Interior Depth | 20-5/8 in |
| Oven Interior Height | 22-1/8 in |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Convection Functions | Bake |
Cooktop Details
| Heating Element On Indicator Light | No |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Cooktop Element Style | Sealed Burner |
| Cooktop Surface Color | Color Coordinated |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Number of Grates | 2 |
| Cooktop Control Location | Front |
| Grate Details | Dishwasher Safe |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Left Rear Element-Burner Type | Sealed Burner |
| Right Front Element-Burner Type | Sealed Burner |
Details
| Bake Element Power | 18,000 BTU |
| Broiler Element Power | 11000 BTU |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Oven Rack Type | 1 Standard, 1 Max Capacity |
| Cooktop Surface Material | Porcelain Coated Steel |
| Oven Cleaning Type | AquaLift® Technology Clean |
| Convection Element Type | Single-Fan |
| Number of Rack Guides | 7 |
Certifications
| Prop 65 | Standard |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
Controls
| Knob Color | Stainless Steel |
| Knob Type | Metal |
GDS
| isBaseUnit | true |
| GPC Code | 10003690 |
| isConsumerUnit | true |
| IsInvoiceUnit | true |
| IsOrderableUnit | true |
| Product Type | EA |
| UDEX | 1100400623 |
Features
| Power Outage Compatible | Yes |
Other
| Capacity | 5-4/5 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47.88 in. |
| Length | 27.88 in. |
| Weight | - |
| Cutout Height | 36.0 in |
| Cutout Width | 30.0 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 25-7/16 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48-3/4 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52.88 in. |
| Shipping Length | 32.88 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.07 ft³ |
| Dimensional Weight | 286.82 lbs. |
| Total of Cubes | 23.07 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 286.82 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Maytag Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










