$734.00
Was$999.00Save $265.00 (27%)
30-Inch Wide Electric Range With Steam Clean - 5.3 cu. ft. - MFES4030RB
$734.00
Was$999.00Save $265.00 (27%)
This model is on display at:
Key Features
Edge-to-Edge Ceramic Glass Cooktop
Warming center
Variable Broil
10 year limited parts warranty*
Delay Bake
Large Capacity 5.3 cu ft
Steam Clean
An American company for over 100 years
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Edge-to-Edge Ceramic Glass Cooktop
The easy-to-clean, Edge-to-Edge Ceramic Glass Cooktop lets you easily wipe spills and splatters.
Warming center
A Warming Center adds a dedicated cooktop zone to keep your finished food warm while you use the other elements to get the rest of your meal cooked.
Variable Broil
Variable Broil delivers the temperatures you need for fast cooking. Set the oven between 350°F and 500°F to get the results you want on meat, sweet peppers and more.
10 year limited parts warranty*
With a 10-year limited parts warranty* on the glass cooktop, elements and cavity, we built these ranges tough enough to keep cooking for years.*See product warranty for details.
Delay Bake
With the Delay Bake setting, you can place your dishes inside the oven and schedule when you want the baking to begin so your food is ready when you are.
Large Capacity 5.3 cu ft
Cook the whole meal with plenty of space in this 5.3 cu. ft. large capacity electric range.
Steam Clean
Tackle oven mess in an hour or less with Steam Clean self-cleaning technology. To lift light soils in less than an hour, simply add water, run the cycle and wipe with a wet sponge when the cycle is finished.
An American company for over 100 years
Whirlpool Corporation started in 1911 in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Proudly assembled in Tulsa, Oklahoma, U.S.A.
We take pride in building strong, reliable appliances for your home. These ranges are proudly assembled by hard-working employees in Tulsa, Oklahoma.
Better Built Electric Range
Sturdy door hinges on this Maytag® electric range are built for dependability, while the fingerprint resistant stainless finish and ceramic glass cooktop help make cleaning easy.
Spacious Storage Drawer
Store your most-used cookware in our spacious oven drawer. Fit up to 5 pots and pans including skillets, sauce pans, stockpot and more.
Sabbath Mode
Sabbath mode keeps the oven in Bake mode until it can be shut off, allowing you to cook and warm food during the Sabbath. All other oven settings, including temperature displays, sounds, changes in light status and cleaning cycles will be disabled.
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® Certified models exceed government standards to help save money on your utility bills.
Keep Warm™
No need to reheat dinner. The Keep Warm™ setting uses low heat to keep food warm and ready to eat.
Precision Cooking™ System
The Precision Cooking™ System uses sensor heating to monitor cavity temperatures to help ensure each meal is cooked evenly.
9"/6" Dual-Choice™ element
The 9"/6" Dual-Choice™ Element matches the heat to the pan you’re using so you can cook your meal the way you want.
Specifications
Dimensions
| Depth | 27-3/4 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 25-313/1000 in |
| Depth Closed Including Handles | 27-3/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-86/125 in |
| Gross Weight | 185 lbs |
| Height | 47-7/8 in |
| Net Weight | 169 lbs |
| Oven Interior Depth | 19-5/8 in |
| Oven Interior Height | 19-1/8 in |
| Oven Interior Width | 24-1/4 in |
| Width | 29-7/8 in |
| Capacity | 5.3 cu. ft. |
| Maximum Height | 47-7/8 in |
| Minimum Height | 46-7/8 in |
Cooktop Details
| Cooktop Control Knob Color | Black |
| Auto Re-ignition | No |
| Cooktop Control Knob Type | Plastic |
| Cooktop Control Location | Backguard |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Knob Type | Plastic |
| Oven Control Knob Type | N/A |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Medium |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Convection Element Type | None |
| Broiler Location | Top Center |
| Convection Functions | No |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Door Removable | Yes |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Interior Color | Grey |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Rack Type | Standard (Both) |
| Temperature Probe | No |
| Temperature Sensor | No |
| Bake Element Power | 2,400 W |
| Broiler Element Power | 3,400 W |
Element/Burner Details
| Center Front Element-Burner Power | 100W |
| Center Front Element-Burner Size | 6in. |
| Center Front Element-Burner Type | Warming |
| Center Rear Element-Burner Power | 100W |
| Center Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Center Rear Element-Burner Type | Warming |
| Left Front Element-Burner Power | 3000W/1400W |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Dual |
| Left Rear Element-Burner Type | Single |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Right Front Element-Burner Power | 1950W/3000W |
| Right Front Element-Burner Size | 12in./9in. |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Single |
| Left Rear Element-Burner Power | 1,200W |
| Right Rear Element-Burner Power | 1,200W |
Details
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Fuel Type | Electric |
| Natural Gas Convertible | No |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Selections | Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Cook Time Indicator, Delay Start, Keep Warm/Warm Hold, Sabbath Mode, Start Time, Stop Time, Timer |
| Power Outage Compatible | No |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Range Type | Freestanding |
| Range Configuration | Freestanding |
| Temperature Probe | No |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Controls
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | LED |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Volts | 208 |
| Watts | 7 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 185 lbs. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 25-313/1000 in |
| Depth Closed Including Handles | 27-3/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-86/125 in |
| Gross Weight | 185 lbs |
| Net Weight | 169 lbs |
| Oven Interior Depth | 19-5/8 in |
| Oven Interior Height | 19-1/8 in |
| Oven Interior Width | 24-1/4 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 225 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 225 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 285.62 lbs. |
| Total of Cubes | 22.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 285.62 lbs. |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | Yes |
| Energy Star Qualified | Yes |
| Star K Certified | Kosher Consumer Friendly |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | Yes |
| Prop 65 | Standard |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Maytag Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.


























