30" Free-Standing Electric Range - JBP80BKBB
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBP80BKBB










30" Free-Standing Electric Range
Model: JBP80BKBB
Key Features
Self-clean oven
Super-large 5.3 cu. ft. oven capacity
TrueTemp system
Dual size ribbon elements
Warming zone
QuickSet IV oven controls
Ceramic glass cooktop
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Super-large 5.3 cu. ft. oven capacity
Provides an impressively large oven interior to cook more dishes and large meals at once
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
Dual size ribbon elements
Offers a convenient choice of using a 9" or 6" on one and a 12" or 9" on the other heating element, depending on the size of the pan
Warming zone
Provides low heat capability for foods, making meal coordination simple
QuickSet IV oven controls
Feature an easy to use design which allows you to set precise cooking temperatures
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (1,000/2,500W) |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | Yes |
| Warming Zone | 1-6" Ribbon (120W) |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 1, Cooktop |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| 9"/12" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Cooktop Surface | Patterned Black on Black Glass Ceramic |
| Preheated Oven Light | Display |
| Control Location | Backsplash |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Control Type | Touchpads |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | QuickSet IV |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 177 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 198 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.1 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 9.1 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Color-Matched High-Gloss |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | Black on Black |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Oven Door Features | Black Frameless Glass Door |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










