30" Free-Standing Range - JB968KHCC
30" Free-Standing Range
Model: JB968KHCC


30" Free-Standing Range
Model: JB968KHCC
Key Features
True Convection with Precise Air
Convection Bake (multi-rack)
Self-clean oven
Self-clean, heavy-duty oven racks
TrueTemp system
QuickSet VI glass touch oven controls
Bridge element
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
True Convection with Precise Air
Delivers even air and heat circulation for superior baking and roasting results
Convection Bake (multi-rack)
Provides ideal convection baking for multiple racks of food, ensuring superb results
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Self-clean, heavy-duty oven racks
Double coated porcelain-enameled racks no longer require hand cleaning
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
QuickSet VI glass touch oven controls
A smooth glass design that is easy-to-operate and easy-to-clean
Bridge element
Combines three cooktop elements into one large cooking area, ideal for oversized cooking pans
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 185 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 17 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 206 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Warming Zone | Yes |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Rack Features | 3 Heavy Duty Oven Racks |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,500 watt) |
| Hot Surface Indicator Lights | 5 |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | True Bisque Glass Ceramic |
| Preheated Oven Light | Yes |
| Roasting Rack | Yes |
| Bridge Element | 1 (800W) |
| Control Type | QuickSet VI |
| 7" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,800W) |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.4 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 10.6 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle | Sculptured |
| Color Appearance | True Bisque |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 17 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.5 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 185 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.5 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 225 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 225 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.31 ft³ |
| Dimensional Weight | 277.34 lbs. |
| Total of Cubes | 22.31 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 277.34 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.50 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










