$844.00
Was$849.00Save $5.00
Only 2 left in stock, order soon!
30" Free-Standing Electric Range - GRF400SVWW
$844.00
Was$849.00Save $5.00
Only 2 left in stock, order soon! - at Mark's Warehouse
This model is on display at:
Key Features
4 Burner Radiant Cooktop
Ceramic Glass Cooktop
Steam Clean
Oven Storage Drawer
Dual Element Oven
Large Capacity Oven
New Easy-to-Use Controls
Nickel Racks
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
4 Burner Radiant Cooktop
This expansive 4 burner electric cooktop offers a flexible cooking solution that accommodates any pot or pan and is a great addition to any kitchen space.
Ceramic Glass Cooktop
Wipe away messes with ease on this easy-to-clean cooktop with smooth glass surface.
Steam Clean
Save your time and effort by steam-cleaning the oven after use without the need for special water, kits, or extra steps thanks to this simple steam clean oven function.
Oven Storage Drawer
This model features a removable oven storage drawer that offers the perfect place to store cookware and other kitchen accessories.
Dual Element Oven
Produce great results with every bake thanks to upper and lower elements that provide rapid, even heat.
Large Capacity Oven
Cook an entire meal at once with room to spare in this oven with 5.3 cubic foot capacity.
New Easy-to-Use Controls
Updated and improved controls allow for easy navigation of all cooking options and modes.
Nickel Racks
This electric range with nickel racks provides a durable design that handles heavy baking dishes with ease.
4-Pass Bake Element
Enjoy perfect results on all your baked foods thanks to even heat distribution in this 4-pass bake element oven.
Halogen Oven Light
Easily view your delicious dinner creations inside this oven illuminated with powerful halogen oven light.
Sabbath Mode
This oven with Sabbath Mode gives users the ability to modify or disable certain features and comply with religious restrictions.
9"/6" Power Boil burner
Easily adjust to any size pot or pan with a convertible 6" and 9" element that makes it easy to boil water faster.
9"/6" Power Boil Burner
Easily adjust to any size pot or pan with a convertible 6" and 9" element that makes it easy to boil water faster.
Certifications
California Prop 65
OU Certified Sabbath Mode
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Element - Right Front | 9"/6" 3100W Power Boil |
| Cooking System | Traditional |
| Interior Oven Light | 1 Light |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Interior | Black Enamel |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Cooking Modes | Low Broil |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Nickel Racks |
| Power Boil Burner | Yes |
| Element - Left Front | 8" 2000W |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | Yes |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
| Element - Left Rear | 6" 1200W |
| Sabbath Mode | Yes |
| Dual Ring Burners | Yes |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel Perimeter |
| Control Location | Backsplash |
| Drawer Type | Storage |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Touchpads |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Black Ceramic Glass |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Cook Time |
| Oven Cooking Modes | Bake |
| Oven Cooking Modes | High Broil |
| Oven Features | 4-Pass Bake Element |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 147 lb |
| Depth Without Handle | 25.5 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.5 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 159 lb |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 27.875 in |
| Overall Height | 47.25 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35.625 - 36.5 |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.0 |
| Bake Wattage | 2585W |
| Electrical Requirements | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3410W |
| KW Rating at 208V | 8.3 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| Hertz | 60 |
| Watts | 5600/4400 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Glass Door |
| Control Knobs | White |
| Handle Color | White |
| Color Appearance | White |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
ACCESSORIES
| Extension Rack | Optional - JXXTNRCK2 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 27.88 in. |
| Weight | 147 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 32.88 in. |
| Shipping Weight | 187 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 187 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.87 ft³ |
| Dimensional Weight | 284.26 lbs. |
| Total of Cubes | 22.87 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 284.26 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
































